Zamanlama daha kötü olamazdı

0
155

atlanta thyAMERİKA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN GÜVENLİK UYARISI

Türk Hava Yolları , Atlanta ve Türk ticaret merkezi İstanbul arasındaki ilk uçuşun ardından bir gün sonrasında Ankara ABD Büyükelçiliği Amerikan vatandaşlarını uyardı ve 19 – 22 Mayıs tarihleri arasında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramı kutlamalarında ISIS terör saldırıları için alarm seviyesini yükseltti.

Atlanta’da Salı günü konuşan ABD Türk Büyükelçisi Serdar Kılıç ,

“yaşanan olaylar ülkemize seyahati etkiledi ve bu yıl turizm hanesi eksi yazacak dedi.. Hükümet kayıpları telafi etmek için arayışta , seyahat acentaları, oteller ve diğer iş kollarıyla turizm kayıplarını telafi etmek için yollarını arıyor.  “

“Bu yıl sadece Türkiye için değil, Avrupa için de kötü geçti. Brüksel ve Paris olaylarında terör yüzünü gösterdi. 

“Hiç bir yerde güvende değiliz, terör her yerde olabilir  Washington DC , New York ya da Atlanta da.”

Atlanta havaalanının genel müdürü Miguel Southwell ,   Pazartesi gecesi Türk Hava Yolları kutlama yemeğinde şunları söyledi. 

“Bildiğimiz gibi terörizm , her yerde bizi tehdit ediyor ,  Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ile derin ticari bağlar kurmaya ihtiyaç var ”  

Güvenlik kaygıları sebebiyle talep azlığı gözlenmiş, Atlanta merkezli Delta Havayolları  güvenlik kaygılarını sebep göstererek New York – İstanbul uçuşlarını askıya almıştı. THY ilk çeyrekte 421 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı.