Yeni Bir İş Kurma Cesareti

0
115

images-23

Geçenlerde, Apple’in günümüz pazarında yerini almasında çok önemli rol oynamış; dinamik, yenilikci, Stanford psikoloji ve UCLA MBA mezunu Alltop.com ve Garage Technology Ventures’ın kurucu ortaklarından,  Guy KAWASAKI’ nin, youtube’da “Başlamanın Sanatı- Art of Start” konusunda, girişimcilere(enterprenour) ve başlangıç aşamasındaki şirket (start-up) sahiplerine yaptığı eğlenceli ve öğretici konuşmasını dinledim…(Kitabı geçenlerde Türkçe’ye de çevrildi)

Guy KAWASAKI’ nin konuşmasından önemli gördüğüm satır başları:

1- Anlam yaratın (Create a meaning)

2- Öncelikle anlam oluşturmaya odaklanın, para yapmaya değil. (Focus on making meaning not Money)

3- Bir Mantranız olsun, uzun vizyon bildirgesi değil – neden var olduğunuzu anlatan sloganınız olsun (Make Mantra). Çalışanlarınız tarafından kolay hatırlanır, şirketinizin ruhunu anlatan kısa mantralar oluşturun.

4- Devam edin– (Get going) kararlılık ve devam etme cesareti yeni başlayan firmaları öne taşıyor. Yılmaz (reslience) bir ruh geliştirin. Olumsuzluklara ve eleştirileri göğüsleyebilecek güçlü bir durşunuzu ve kendinize ve ürününüze inancınız olsun.

i- Farklı düşünün– Ya dünyayı değiştirmek üzere düşünün ya da var olanın 10 kat daha iyisini yapın. (Think different- doing things 10 times beter, work to change the world)

ii- İnsanların kutuplaştırmaktan çekinmeyin- (Don’t afraid to polorise people)- Müthiş ürünler insanları böler, farklı ürünler ortaya koyarak seçim yapmayı arttırın.

iii- İşte size eşlik edecek ruh eşinizi bulun- (Find out few soul mate)- her başarılı girişimcinin arkasında aynı vizyonu taşıyan, destekleyen bir ruh eşi vardır. bu eşiniz olabilir, ortağınız olabilir. ya da bir mentorunuz olabilir.

5- İş Modelinizi Belirleyin- (Define a business model)

i- Net olun- (Be specific)- müşteriniz kim, kimin cebinden sizin olan parayı alacaksınız.

ii- Basit tutun- (Keep it simple).

iii- İş modelinizi kadınlara sorun- (Ask women about your business model) erkeklerin öldürücü genlerinin olduğunu söylüyor. “Biz erkekler öldürmeyi severiz; hayvanları, bitkileri, fikirleri öldürürüz” diyor. Bir erkeğe iş fikrinden bahsederken “Apple’ı Microsoft’u bitirmek üzere iş kurayım mı” diye sorarsanız “Evet, kur” derler, ama “bir iş fikrim var” diye anlatırsanız size niye yapamayacağınızı söylerler.Onun için kadınlara sorun, erkeklere sorarak vaki kaybetmeyin diyor. Kadınlarda öldürme geni olmadığı için iş fikirlerinizi kadınlara sorun.

6- 10-20-30 kuralını kullanın- (10-20-30 rule) Eğer iş planınızı birine satmak, birini ikna etmek istiyorsanız şu kuralı kullanmanızı öneriyor, ki gerçekten de ben de katılıyorum. Çarpıcı ve ürününüze hakim bir sunum yapmak istiyorsanız; 10 slayt- 20 dakikalık sunum ve 30 font karakteri kullanın. Deneyin sonuca bakın. TED konferansları bile 20 dakikadan fazlasını vermiyor o müthiş fikirleri olan konuşmacılara…

Bence bu da yaratıcılığı ve stres altında çalışmayı ve kendini ifade etmeyi geliştiren önemli bir deneyim.

7- Ürününüzden etkilenmiş olanları işe alın- (hire infected people) Ürününüzü kendiliğinden sevmiş olanları.

8- Her zaman kendinizden daha iyi olanları işe alın- (Hire better than yours) A sınıfı oynayanlar A+ olanları işe alır, B sınıfında olanlar C ile çalışır, C sınıfında olanlar D sınıfını işe alır; eğer siz de B sınıfından birini işe alırsanız, bir sabah kalktığınızda Z sınıfı insanların şirketinizde çalıştığını görürsünüz. (bu benim de kendi iş hayatımda deneyimlediğim önemli çalıştığım kişileri tercih etme kararımdır.)

Değer yarattığınız işlerin girişimcisi olmanız dileği ile iyi günler dilerim,

 

Nilgün YETİŞ

İş ve Başarı Koçu

Uçak Mühendisi/MBA

Kaynaklar:

1- https://www.guykawasaki.com/

 

 


        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here