Yurtdışına NUMUNE maske ve tulum göndermek serbest

0
365

Bildiğiniz gibi medikal ve konfeksiyon sektörüne milyonlarca adetlik maske ve tulum talebi geliyor özellikle de Avrupa’dan. Yakın zamanda alınan kararla Devlet Malzeme Ofisine hibe yaparak izin alınabiliyor artık. Yine de
Türkiye’den dünyaya milyarlarca dolarlık tekstil ve konfeksiyon ihraç eden ve Türkiye’nin en büyük istihdamını gerçekleştiren tekstil ve konfeksiyon sektörü sıkıntılı.

Resmi gazatede yayınlanan yeni kararla NUMUNE şeklinde sınırlı sayıda maske ve tulum gönderiminin önü açıldı.

4 Mart 2020 tarihli ve 31058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat: 96/31)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” kapsamına giren maske ve tulum isimli ürünlerin numune amaçlı yurt dışına gönderimlerinde, ilgili ürünün posta veya hızlı kargo yoluyla gönderilmesi ve faturasında veya ambalajında “Numunedir” ibaresinin bulunması kaydıyla, maske için en fazla 50 (elli) adet ve tulum için en fazla 10 (on) adet olmak üzere ihracat taleplerinin karşılanmasının mümkün bulunduğu bildirilmiştir.

Resmi gazetede yer alan bilgilendirme neticesinde bugünden itibaren kısıtlı sayıda ve belirli kıstaslarda gönderimlere izin verilmiştir. Maske ve Tulum gönderileri için aşağıda yer alan şartlar geçeli olacaktır;

·        Her konşimento  için 50 adet maske 10 adet tulum sınırı mevcuttur.

·        Tüm gönderiler numune çıkmak zorundadır.  İhracat izni yoktur (ETGB dahil)

·        Tüm paketlerin  proformasına numune olduğu ibaresi eklenmeli adetler kesinlikle tutmalıdır.

·        Sadece firmadan firmaya bu gönderiler taşınabilir. (Şahıslar paket gönderemez ve alıcı olarak yer alamaz)

Gönderilerde ki kontrollerin hala devam ettiğini ve yukarıda belirtilen limitlerin üzerine çıkılması durumunda gönderilerinizin durdurulacağını hatırlatmak isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − 3 =