YUNAN TURİZMİNİ KRİZ VURDU

0
89

YUNAN KRİZİYunanistanda kriz turizmi de vurdu.

Pek çok turistin rezarvasyon iptali yaptığı ülkede turizm sektörü de güçlük çekiyor.

Yunan Turizm Konfederasyonu genellikle ülkeye yapılan rezervasyonların beşte birini oluşturan son dakika rezervasyonlarında, yüzde 30 düşüş görüldü söyledi.

Skyscanner.de, uçuş aramalarınında yüzde 10 ve uçuş fiyatlarında yüzde 7 civarında bir düşüş olduğunu bildirdi.

Para çekme makineleri ve ödemelere 29 Haziran beri uygulanan limitlerle yapılan sermaye kontrollerinin turistleri etkilemeyeceği söylenmesine rağmen, Yunanistan’ı ziyaret eden turistlere harcama için nakit euro getirmeleri için tavsiyede bulundular.

Seyahat ve Turizm Acentaları Yunanistan Derneği (HATTA) başkanı  Lysandros Tsilidis ‘in açıklamasına göre; Emirates, Qatar Airways ve Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere birçok havayolu, Yunan seyahat acentalarının biletlerini satma izinlerini durdurdu.

Bu bizim için kabul etmesi zor bir durum.” Onlar yıllardır ortaklarımız, biz bu sezon için onlara olan borcumuzun  %82 sini zaten ödemiş bulunuyoruz.”dedi.

IATA 400 havayoluna hizmet veren kendi takas sistemi için acil durum prosedürleri kurmuştur. Yunanistan’daki Seyahat acentaları, sermaye kontrolleri altında 15 Temmuz’dan itibaren iki haftada bir Yunan bankalarına yaptığı ödemeleri  haftalık olarak banka hesabına gönderecek.

IATA sözcüsü “Biz Yunanistan’daki yerel acentaların karşı karşıya oldukları zorlukları anlıyor olsak da, bu önlem ülkenin karşı karşıya olduğu olağanüstü durum karşısında alınmıştır,”dedi.

Türk Hava Yolları ve Emirates Rum tur operatörleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla bilet satışını durmuş olduğunu doğruladı. Emirates müşterilerine hala online , telefondan ve  Atina’daki kendi satış ofisi ile uçuşlar için bilet rezervasyonunun mümkün olduğunu söyledi.

Diğer büyük Avrupalı taşıyıcılar bilet satışlarına devam ediyor.

Lufthansa ve grup havayolları Austerian, Swiss ve Brussels hiçbir kısıtlama olmadan kredi kartı ile ödenen biletleri satmaya devam edidiğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here