Yolcuya Bagaj Sahtekarlığından Hapis Cezası Verildi

0
62

bagaj_Kaybolan bagajları için sigortadan yüz binlerce pound değerinde hileli sigorta parası aldığı iddiaları araştırıldı ve uçak mühendisine iki yıl hapis cezası verildi.

Aberdeen’de yaşayan 45 yaşında Miguel Kakaie adlı uçak mühendisi ,Nisan 2013 yılında Granite City’den İstanbul Atatürk Havalimanı’na  Londra aktarmalı uçtu. Uçak mühendisi daha sonra bagajlarının kaybolduğunu ve hem sahibi olduğu hem de kiraladığı tüm üst düzey kamera ekipmanlarının kaybolduğunu , Bagajların Heathrow ve İstanbul Atatürk Havalimanları arasında kaybolduğunu idda etti.

Zürih merkezli sigorta şirketi olayı işleme aldı. Aynı zamanda sigorta şirketi olaydan şüphelendi ve olayı Sigorta Sahtecilik İcra Dairesi (IFED) ve Londra Polisine taşıdı.

Şüpheli bu arada yaptırdığı ev sigortasına da kişisel fotoğraf makinalarının çalındığını iddia etmiş ve 9285 poundluk bir ödeme almıştı.

IFED dedektifleri havaalanlarında araştırma yaptılar. British Airways ile bagajların Heathrow havalananından geçerken güvenlik tarama kayıtlarına ulaşıldı ve teslim edilen altı adet bagajında boş olduğu görüldü. Ayrıca İstanbul Atatürk havalimanında yapılan araştırmalarda da bagajlardan en az iki tanesinin bagaj teslim bandına kadar ulaştığını kesinleştirdiler. Şüpheli hiç bir bagajın ulaşmadığını iddia etmişti.

Ekim 2013 yılında şüphelinin evinde yapılan araştırmada kayıp olduğunu iddia ettiği ve iki ayrı sahte sigorta işleminden yaklaşık 240 bin pound civarında %100 ödeme alınan ürünler bulundu. Sonuç olarak şüpheli , yanlış temsil yoluyla dolandırıcılık ile suçlandı.

Hakkındaki iddialardan suçlu bulundu ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

IFED Dedektifi Constable Clint Bond, şöyle dedi:

“Kakaie açıkça baştan tüm bu sahtekarlığı planladı. Güvenlik kontrollerinden geçerken bagaj görüntüleri tespit ettik ki kaybolduğunu iddia ettiği ekipmanlar hiç bir zaman kaybolan bagajlarda yoktu. Bu konuda yardımlarından dolayı British Airways’e teşekkür ederiz.”