YOLCU UÇAKLARININ YOLCU KABİNİNDE KARGO TAŞINMASI HAKKINDA GENELGE

0
186

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Uçuş Operasyon Daire Başkanlığı tarafından “Yolcu Uçaklarının Yolcu Kabininde Kargo Taşınması” konulu ve UOD-2020/2G (Rev.02) sayılı Genelge yayınlanmıştır.

Yayınlanan Genelge ile COVID-19 salgını kapsamında ulusal ve uluslararası düzeyde alınan tedbirler sebebiyle hava taşıma işletmeleri tarafından icra edilmekte olan yolcu taşıma operasyonlarının ciddi ölçüde olumsuz etkilendiği bildirilmiştir.

Bu doğrultuda salgının giderilmesine yönelik olarak ülkeler arasında tıbbi malzemelerin taşınmasına olanak verilmesi, uluslararası kargo pazar payının korunması ve geliştirilmesi suretiyle ülkemizin menfaatlerinin gözetilmesi açısından hava taşıma işletmelerinin filolarında bulunan yolcu uçakları ile yolcu kabininde kargo taşımasına yönelik gerekliliklerin belirlenmesi adına ilgili Genelge’nin hazırlandığı belirtilmiştir.

Hazırlanan Genelge ile operasyonların belirtilen gerekliliklerin karşılanması kaydıyla T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Uçuş Operasyon Daire Başkanlığı’ndan onay alınmaksızın hava taşıma işletmelerinin yolcu uçaklarının yolcu kabininde gerçekleştirebileceği bildirilmiştir.

Söz konusu Genelge’yi ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

Genelge için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here