Yeşil Kuruluş Sertifikaları Törenle Verildi…

0
135

sertifikaYeşil Kuruluş Sertifikaları Törenle Verildi…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 6 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenle, Yeşil Havaalanı Kuruluşu Unvanı almaya hak kazanan 13 işletmeye sertifikaları teslim edildi.

SHGM tarafından 2009 yılında başlatılan ve uygulama esaslarında yapılan değişikle 2014 yılından itibaren TSE ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında sertifika almaya hak kazanan kuruluşlar için Yeşil Havaalanları Sertifika Töreni gerçekleştirildi. “Yeşil Havaalanı Projesi Uygulama Esasları”nda belirtilen gereklilikleri sağladıklarını TSE’ye başvurarak belgelendiren ve son aşamada SHGM’nin değerlendirmesinden geçen 13 kuruluşa farklı havaalanlarındaki faaliyetleri kapsamında 72 tane “Yeşil Kuruluş Sertifikası” verildi.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ sertifika töreninde yaptığı konuşmada, havaalanlarında çevresel etkileri azaltmak ve havaalanında çalışan personelin çevreye daha duyarlı hale gelmesini sağlamak amacıyla yürütülen projeye havayolu işletmelerinin yakın ilgi göstermesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtilerek, sertifika alan tüm işletmeleri tebrik etti.
Sivil havacılıktaki gelişmelere paralel olarak artış gösteren gürültü ve emisyonu azaltımını, hava kalitesinin kontrolünü, katı atıkların ve atık suların yönetimini, kimyasal maddelerin kontrolünü sağlama açısından projenin büyük önem taşıdığının altını çizen Genel Müdür Bilal EKŞİ, projenin çevre ile ilgili tüm bileşenleri kapsamının yanısıra işletmelere hizmet bedellerinde indirim sağlayan teşvik sistemi ile sürdürülebilir bir proje olma özelliği taşıdığını kaydetti.
Genel Müdür Ekşi ayrıca, projenin daha iyi şartlarda uygulanabilmesi ve havacılık işletmelerinin çevreye daha duyarlı hale getirilerek kalite standardının sağlanması amaçlarıyla TSE ile yapılan işbirliği protokolünün çalışmalara büyük ivme kazandırdığını belirterek, bu konudaki yakın destek ve işbirlikleri için TSE yetkililerine teşekkür etti.
Törende, Yeşil Kuruluş Sertifikası almaya hak kazan işletmelere ayrıca TSE tarafından teşekkür belgesi de verildi. TSE Başkanı Vekili Doç.Dr. Mehmet Fahrettin ÖNDER konuşmasında, böyle bir projenin içinde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme konusunda faaliyet gösteren TSE’nin SHGM ile yakın işbirliğine devam edeceğini söyledi.
Yeşil Kuruluş sertifikası almaya hak kazanan işletmeler:
DHMİ 36 havaalanında, THY Opet Havacılık Yakıtları A.Ş 11 havaalanında, TGS Yer Hizmetleri A.Ş’ye 5 havaalanında, Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş’ye 5 havaalanında, Çelebi Hava Servisi A.Ş ise 5 havalimanında, Pegasus Hava Taşımacığı A.Ş’ye Sabiha Gökçen, Adnan Menderes ve Antalya Havalimanı’nda, TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş’ye Atatürk ve Esenboğa Havalimanları’nda, IC İçtaş’a Kütahya Zafer Havaalanı’nda, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşl. A.Ş’ye, Hezarfen Havaalanı’na, ATM Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’ye Muğla Dalaman Havalimanı’nda, Güneş Ekspres Havacılık A.Ş’ye Antalya Havalimanı’nda yürüttüğü faaliyetlerle yeşil kuruluş sertifikası almaya hak kazandı.
Projenin gerekliliklerini yerine getiren işletmeler; çevreye yapacakları katkıya ilave olarak; “Yeşil Kuruluş (Green Company)” unvanı alarak SHGM’ye ödeyecekleri yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde yüzde 20 oranında indirim hakkı kazanmaktadır. Bir havaalanındaki tüm havacılık işletmelerinin “Yeşil Kuruluş (Green Company)” unvanı alması halinde ise, o havaalanı “Yeşil havaalanı” ilan edilmekte ve temdit ücretlerinde indirim oranı yüzde 50’ye çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here