Yerli İHA , Yerli Roketle Vurdu

0
158

Yerli üretim sıfatını taşıyan Bayraktar TB2 isimli İnsansız Hava Aracı, ilk silahlı testini başarılı bir şekilde tamamladı. İşte yer İHA Bayraktar TB2 ile ilgili detaylar!

bayraktar_tb2

Roketsan aracılığında gelişim süreci Türk mühendisleri tarafından sürdürülen Türk yapımı İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2, başarısına bir yenisini daha eklenmiş oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) bünyesinde yer alan yerli İHA Bayraktar TB2, silahlı kullanılabilirliğinin ilk testini başarılı olarak tamamladı. Test için 2 Uzun Menzilli Tank Savar füzesi ile yüklenen Bayraktar TB2,hedeflerini başarılı olarak vurdu.

17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen söz konusu tatbikat kapsamında, yerden yönetilerek hedeflerini tam isabet ile vurmayı başaran Bayraktar TB2, 5.300 metre yükseklikte 2 metre karelik hedefleri bombaladı.

8 km menzile sahip olan Uzun Menzilli Tank Savar füzesi, yerden kontrol ile başarılı olarak hedeflerini isabetledi. Bu başarının ardından Bayraktar TB2, silahlı İHA kategorisinde de, yıldızlı başarı kazandı.

Son olarak, roketlerin üzerine yazı yazma geleneğinin de ihmal edilmediğini söylemek gerekiyor. Roketlerin birinde “Beni At Onu Atma” yazılmışken, diğer füzede ise “Atcem Deyon Atmeyon” yazılmış.

Türkiye’nin, Dünya’da İHA üretebilen ülkeler arasına girmesini sağlayan Bayraktar TB2 ile ilgili yayınlanan tatbikat videosunu da, aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

 

https://youtu.be/dHJ5KH3cdYg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here