Latest Posts

Yer Hizmetlerini Desteklemek için IATA Bazı Düzenlemeler Önerdi

82 / 100

Yer Hizmetlerini Desteklemek için IATA Bazı Düzenlemeler Önerdi

Bazı havalimanlarında yolcular, uzun gecikmeler ve uçuş iptalleri yaşıyor. Sorun, vasıflı yer hizmetleri personelinin ciddi eksikliği. Hem kısa hem de uzun vadeli çözümlere ihtiyaç var.


Paris – Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yer hizmetleri sektörü için uzun vadede istikrarlı bir şekilde iş gücü ihtiyacını yönetmek üzere bütünsel reformlar gerçekleştirme çağrısında bulundu.

Pandemi sırasında binlerce yer hizmeti personeli havacılık endüstrisinden ayrıldı. Şimdi havacılık hızlanırken, yeterli deneyimi olan yer hizmeti elemanı olmamasının ciddi sıkıntısı, iş gücü havuzunu istikrara kavuşturmak için reform ihtiyacına ışık tutuyor.

Havayolu endüstrisi kuzey yarım kürede yaz sezonunun zirvesine hazırlanırken, en acil sorun güvenlik izinlerindeki darboğaz. Uzun vadede, IATA’nın yer hizmetleri sektörüne önerileri şöyle;

 • Daha güçlü bir iş gücü edinme stratejisi benimseyin
 • İşe alım süreçlerini kolaylaştırın
 • Daha sağlam bir elde tutma planı geliştirin


IATA Operasyon, Emniyet ve Güvenlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen, “Kuzeyde en yoğun seyahat sezonu hızla yaklaşıyor ve yolcular, havaalanındaki personel için güvenlik izinleri alma konusundaki darboğazların etkilerini şimdiden yaşıyorlar. Bazı bölgelerde 6 aya kadar çıkabilen iş güvenliği izinlerinin işlem sürelerini hızlandırmak için ek kaynaklara ihtiyaç duyulmakta. Bugün yaşadığımız eksiklikler, yer hizmetlerinde uzun vadeli istikrarlı bir iş gücü tabanı elde etmenin zorlukların bir belirtisidir” dedi.

IATA Yer Hizmetleri Konferansı’nda, IATA işe alma, yerleştirme ve elde tutma için kapsamlı bir yaklaşım önerdi:

İşe Alım

Yeni yetenekleri çekmek çok önemli. Bu, pandemide yer hizmetlerinde çalışanlar da dahil olmak üzere çok sayıda personelin kritik bir şekilde azaltılmasıyla yaratılan algıyla daha da zorlaşıyor.

IATA şunları öneriyor:

 • Küresel lojistik ve taşımacılık operasyonlarında kara operasyonlarının çekiciliğini ve önemini vurgulayan bir farkındalık kampanyası.
 • Sektördeki cinsiyet dengesizliğini ele almaya yardımcı olmak için 25’ekadar25 kampanyasının benimsenmesi.( 25by2025 – havacılık endüstrisinde cinsiyet dengesini değiştirmek için küresel bir girişim)
 • Aday akışını canlandırmak için ticaret okulları ile ortaklaşa çıraklık eğitimi.
 • Sektöre giren insanlar için uzun vadeli beklentileri göstermek için kariyer yolu planlaması.

Daha verimli işe alım süreçleri


Yeni personel için eğitim ve güvenlik izinleri altı aydan fazla sürebiliyor. Daha verimli ve hızlı işe alım, sektörün mevsimsel olanlar da dahil olmak üzere talep değişikliklerine hızla uyum sağlamasına olanak sağlayacaktır.

IATA şunları öneriyor:

 • Yetkinlik temelli eğitime daha fazla odaklanma; Daha fazla çevrimiçi eğitime ve değerlendirmeye geçme, işe başlamanın hızını, esnekliğini ve verimliliğini artıracaktır.
 • Güvenlik eğitimi ve çalışan geçmiş kayıtlarının yetkililer tarafından karşılıklı olarak tanınması, işe alım sürecini hızlandıracak ve gereksiz süreçleri azaltacaktır.


Tazeleme programları

Daha fazla standardizasyon, performansı artıracak, istihdam esnekliği ve daha geniş kariyer seçenekleri sağlayacaktır. IATA şunları önerir:

 • Yer operasyonlarını standart hale getirmek için IATA Yer Operasyonları El Kitabının (IGOM) uygulanması. Önemli operasyonel faydalar ve daha verimli işe alım ile birlikte bu, personel için yer değiştirme, yeniden atama ve işe alım açısından ek esneklik ve fırsatlar sağlayacaktır.
 • Yer hizmetleri, havayolları ve/veya havaalanlarında karşılıklı olarak becerileri ve eğitimi tanıyan eğitim pasaportları.
 • Yeni nesil yetenekleri çekmek için çeşitli iş fırsatları ve kariyer yolları yaratmak için yeni teknolojilerin ve otomasyon süreçlerinin benimsenmesi


Careen, “Daha verimli yetenek işe alma, işe alma ve elde tutma için temelleri atmak için endüstri çapında bir yaklaşım, ilgili herkes için verimlilik açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Temel nokta, IGOM’un benimsenmesiyle elde edilebilecek standardizasyondur. Küresel uygulanması, iş gücü yönetimi de dahil olmak üzere yer hizmetlerinin tüm yönlerinde büyük ve olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Sektörde çalışmayı bir işe sahip olmaktan çok kariyer geliştirmeye kaydırmaktır” dedi.

İçerik: iata.org

yer hizmetleri

Latest Posts

POPULER