Yeni Teknoloji ile Uçakların Kuşlarla Sorunu Bitecek

0
139

Yeni teknoloji ile kuşların uçaklar için oluşturduğu büyük tehlike aşılacak.

Uçaklar için kuş sürüleri, pek çok kez kazalara sebep olduğundan oldukça tehlikelidir.Özellikle bu kazaların büyük çoğunluğu uçakların iniş ve kalkışı sırasında gerçekleşmektedir.Pek çok sivil ve ticari uçağın milyarlarca dolarlık zarar gördüğü bu saldırıları önlemek için çalışmalar yapılıyor. Sadece 1988-2013 yılları arasında yaşanan bu tip olaylarda 255 kişinin hayatını kaybettiği ve sayısız göçmen kuşun zarar gördüğü belirlenmiş.

Uygulanacak olan yeni teknoloji ile havalimanlarında bir ses ağı oluşturularak kuşların bu saldırıları engellenebilecek.

Exeter Üniversitesi’nde misafir araştırma görevlisi Profesör John Swaddle’ın yaptığı açıklamaya göre “Sonik Ağ” kuşların kendi aralarında kurdukları iletişimi kesiyor ve akustik gürültü sebebiyle iletişim kuramamaktan rahatsız olan kuşlar bölgeyi terk ediyor.

Araştırmalar sonik ağ ile çevrili bölgelerdeki kuş varlığının %82 oranında azalma gösterdiğini ortaya koyuyor. Araştırmacıların  yakında ticari havaalanlarında teknolojiyi test etmeye başlayacakları açıklandı.

kuşlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 7 =