GÜNCEL SON HABERLER

Yeni İtalyan “ITA artık kalkış yapabilir”

Yeni İtalyan “ITA artık kalkış yapabilir”

Alitalia’nın Halefi ITA Ekim Ortası Havada

 

İtalya’nın Alitalia’nın yerini alacak yeni bir ulusal havayolu kurma planı, Italia Trasporto Aereo’nun (ITA) hava operatörü sertifikası ve lisansını almasıyla bu hafta başka bir dönüm noktasına ulaştı. Havayolu, uçaklarının güvenli çalışmasını sağlayacak profesyonel kapasiteye sahip olduğunu kanıtlamak için aylarca süren idari, finansal ve teknik süreci tamamlıyor.

Ülkenin sivil havacılık otoritesi Ente Nazionale Aviazione Civile (ENAC), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ITA’ya AOC ve hava taşımacılığı işletme lisansı verildiği, uçmaya ve bilet satmaya başlayabileceği söylendi. Ajans ayrıca İtalyan havayolları listesini de güncelledi ve Italia Trasporto Aereo’nun ICAO üç harfli ITY koduyla uçacağını açıkladı.

ENAC başkanı Pierluigi Di Palma yaptığı açıklamada, “ITA artık kalkış yapabilir” dedi. Yeni ulusal referanslı şirketin, pandemi krizinden kaynaklanan zorlukların üstesinden gelinmesine, sektörün yeniden başlatılmasına katkıda bulunmasını umuyoruz” dedi.

İtalyan hükümeti başlangıçta ITA’yı yoğun yaz sezonundan önce, Nisan ayında faaliyete geçirmeyi ummuştu, ancak Avrupa Komisyonu ile süren uzun ve zorlu tartışmalar, lansmanı geciktirdi. 15 Temmuz’da İtalya, devlete ait yeni havayolunun 15 Ekim’de uçmaya başlayacağını ve Alitalia’nın aynı gün havayolu olarak faaliyetini durduracağını kamuoyuna duyurdu.

Bir komisyon sözcüsü, “Aynı zamanda, komisyonun Alitalia‘ya verilen 1,3 milyar avroluk devlet desteğinin AB devlet yardımı kurallarına uygunluğuna ilişkin soruşturmaları devam ediyor” dedi. Sözcü, “Bu aşamada resmi bir karar alınmadı” diyerek, komisyonun “yasal sağlam kararları, mümkün olan en kısa sürede ve yolcuların korunmasını sağlayarak” almayı hedeflediğini belirtti. Bu bağlamda İtalya, Alitalia’nın operasyonlarının sona ermesiyle birlikte yolcuların haklarının korunacağı konusunda komisyona güvence verdi.”

İtalyan basınına göre yolcular, Alitalia’nın 15 Ekim’den sonraki seyahatler için sattığı ve satmaya devam ettiği biletlerin geçerliliğiyle ilgili endişelerini dile getiriyorlar. Açıklamaya göre ITA, Alitalia’dan farklı bir şirket biletlerle ilgili sorumluluğu yok. İtalyan hükümeti, yolcuların kullanılamayan Alitalia biletlerinin geri ödenmesi için özel bir fona 100 milyon € ayırdı, ancak yolcular ITA ve diğer havayolları aynı rotaları veya ücretleri sunamayacağı için, yine de para kaybetme riskiyle karşı karşıya.

ITA’nın iş planında, yedi geniş gövde de dahil olmak üzere 52 uçaklık bir filo ve 45 destinasyon. 2025 yılına kadar 74 destinasyon ve 89 noktaya yükselen bir ağ hedefleniyor. İlk filo Alitalia’dan gelecek. Yeni havayolu, “ITA’nın Alitalia’dan devralacağı filonun yeni nesil daha çevre dostu uçaklara hızlı bir şekilde dönüştürülmesi amacıyla, ana ortaklarla görüşmeler devam ediyor” dedi. 2025 yılı sonuna kadar filonun, 81 yeni nesil uçak dahil olmak üzere 23 geniş gövde ve 82 dar gövdeden oluşması bekleniyor.

Kısa ve orta mesafeli ağı, Roma Fiumicino havaalanından ve Milano Linate’den “ana AB varış noktalarını” içerecek, iç hat ağı ise ülkede 21 havaalanına hizmet veren geniş bir ulusal ağı “garanti edecek”. ITA,  ilk olarak New York, Tokyo, Boston ve Miami’ye faaliyet gösterecek ve 2022 yazında Buenos Aires, Los Angeles, São Paulo ve Washington, D.C.’ye yeni hatlar ekleyecek.

ITA’ya göre, “filosunun boyutuyla tutarlı bir slot donanımı” ile çalışmaya başlayacak. Brüksel ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak, Alitalia’nın halefi havayolu, Alitalia’nın şu anda Roma Fiumicino’da sahip olduğu slotların yalnızca yüzde 43’üne ve Alitalia’nın Milano Linate Havalimanı’ndaki slotlarının yüzde 85’ine sahip olabiliyor.

İçerik:www.ainonline.com

italya

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER