Yeni Düzenlemeyle Uçuşlar Daha Kısa Sürecek

0
178

Tük Hava Sahasının etkin kullanımının artırılması için yapılan çalışmalarda uçak seferlerinde10-15 dakika azalma yaşanacak. Hem yakıt hemde zaman tasarrufu sağlanacak.

Türk Hava Sahasını daha aktif bir şekilde kullanılması için yapılan çalışmalarda yeni rotalar oluşturularak zamandan tasarruf yapılacak. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte uçuşlarda bazı rotalarda 10-15 dakika zaman ve yakıt tasarrufu sağlanacak.

Konuyla ilgili yapılan değişiklikler hakkında bilgi veren Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, İstanbul ile İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya, Gaziantep ve Hatay güzergahlarında havayolu şirketlerinin yakıt ve zaman tasarrufu yapabileceği direkt rotalar belirlendiğini açıkladı. Düzenlemede askeri kullanıma ait olan hava sahasına belli şartlar altında uçaklara kullanma imkanı verileceği belirtildi. Böylelikle güzergâhlarda 10-15 dakikalık bir zaman tasarrufu sağlanacak aynı zamanda hava yolu şirketleri de yakıttan tasarruf etmiş olacak.

Uçuş mesafelerinin kısaltılmasıyla havayolu şirketlerine ekonomik katkı sağlanacağını belirten Ocak, serbest rota uygulamasına 2019 yılında geçileceğini belirtti. Yapılacak olan yeni düzenleme ile birlikte uçuş sürelerinde kısalma olduğu gibi ekonomik anlamda da kazanç sağlanacağı belirtiliyor. Uygulamaya 29 bin feet ve üzeri uçuşlar için geçerli olacağı belirtildi.

Kapasite artırılmasını Eurocontrol ile birlikte ortak bir çalışmayla yürütüldüğünü belirten Funda Ocak, ‘Kapasite Analiz ve Geliştirme’ (CAPAN) tamamlandığını belirtti. yapılan çalışmalar sonucunda, yeni düzenlemelerle kapasite artışı ile birlikte iş yükününde dengeli bir dağılım yaşanacağını böylelikle hizmet kalitesinde artışın olacağı belirtildi. Yeni düzenlemeler hem zaman açısından daha kısa sürecek, hem de hava yolu şirketleri kısa süren uçuşlarda yakıt tasarrufu sağlamış olacak. Düzenlemeyle birlikte seferlerde fiyat düşüşlerin olacağı da belirtiliyor.

Kaynak:www.ekonomihaber.com