YENİ AIRBUS ASYA EĞİTİM MERKEZİ SİNGAPUR’DA AÇILDI

0
131

YENİ AIRBUS ASYA EĞİTİM MERKEZİ SİNGAPUR’DA AÇILDI
Airbus’ın en büyük ekip eğitim tesisi için Airbus ile Singapur Havayolları arasında kurulan ortak teşebbüs ile %55’i Airbus ve %45’i Singapur Havayolları’na (SIA) ait olan yeni Airbus Eğitim Merkezi (AAEM) resmi olarak 18 Nisan 2016 tarihinde Singapur’da açıldı. Airbus Başkanı ve CEO’su FabriceBrégier ile Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong’un ev sahipliğinde düzenlenen açılışa Singapur Sanayi ve Ticaret Bakanı S. Iswaran da katıldı.

singapur airbus

Singapur’da açılan ve 9.250 m2 alana sahip olan tesis; Toulouse, Miami ve Pekin’den sonra dünya genelinde açılan dördüncü Airbus uçuş ekibi eğitim merkezi olmuştur. Yeni merkezde, üretilmekte olan tüm Airbus uçaklarıyla ilgili uçak tip ve yinelenen eğitim kursları verilecek olup tam kapasiteyle çalışmaya başladıktan sonra üç A350 XWB, bir A380, iki A330 ve iki A320 tam uçuş simülatörü ile Airbus’ın en büyük uçuş ekibi eğitim merkezi olacaktır. Merkezde aynı zamanda altı adet sabit kokpit eğitim cihazı ile yılda 10.000’den fazla kursiyere eğitim verme kapasitesindeki kapsamlı sınıflar olacaktır.

Airbus Başkanı ve CEO’su FabriceBrégier; “Singapur Havayolları ortaklığında küresel eğitim ağımıza eklenen en yeni tesisin açılışını yaptığımız için çok mutluyuz. Yeni eğitim merkezi, Asya-Pasifik bölgesinde sayıları artan uçuş ekiplerine en yüksek standartta eğitim imkanı sunmak için iki şirketin uzmanlıklarını birleştirmektedir. Bu ortak girişime yaptığımız yatırım, destek hizmetlerimizi dünya genelindeki, özellikle de büyüyen kilit piyasalardaki müşterilerimize sunmak için Airbus olarak verdiğimiz taahhütlerin bir başka örneğidir” dedi.

Singapur Havayolları CEO’su Goh ChoonPhong; “Son model ekipmanlar ile olağanüstü bir eğitimin verildiği yeni tesis, AAEM’nin Asya-Pasifik bölgesinde gerçek bir mükemmellik merkezi olmasını sağlıyor. Bölgedeki havayolu şirketleri tarafından kesin siparişi verilen yüzlerce Airbus ile, AAEM’nin büyük bir başarıya imza atacağına inanıyoruz” demiştir.

Faaliyetlerine 2015 yılının Nisan ayında başlayan AAEM, yeni merkezin açılmasından önce Changi Havalimanının yakınlarındaki SIA Eğitim Merkezindeki geçici tesislerde eğitimlerine devam etmekteydi. Tüm faaliyetler kademeli olarak Seletar Aerospace Park’daki yeni merkeze aktarıldı. Eğitimler, Airbus ile Singapur Havayolları’ndan alınan eğitmenler ile başlamıştır ve ilave eğitmenlerin işe alınmasına devam edilmektedir.

AAEM kapsamında diğer Airbus ekip eğitim merkezlerinde sunulan kurslarla birebir aynı olan kurslardan yararlanmak için halihazırda Asya ve Pasifik’de bulunan 17 havayolu şirketi anlaşma imzalamıştır.

Airbus, hizmette olan yaklaşık 5.600 uçağın önümüzdeki 20 yıl içinde 14.000’e çıkmasını ve dolayısıyla Asya-Pasifik bölgesindeki havayolu şirketlerinin önümüzdeki yıllarda yeni uçak taleplerinin artacağını öngörmektedir. Bu nedenle, halihazırda 65.000 olan bölgedeki kabin ekibi sayısının 170.000’e yükselmesi ve dolayısıyla kabin ekibi eğitim hizmetlerinde belirgin bir artış olması da beklenmektedir.

singapur airbus1

Toulouse, Miami, Pekin ve Singapur’daki eğitim merkezlerine ilave olarak Airbus’ın Hamburg ve Bangalore’da mühendislik ve bakım eğitim merkezleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Airbus, kendi tesislerinde Airbus eğitim kurslarını vermeleri amacıyla üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıyla imzaladığı anlaşmalar bulunmaktadır.