Üst geçit kazasının düşündürdükleri

0
114

üst geçit

3 Eylül 2014 Çarşamba sabahı İstanbul yine bir tanker kazasıyla güne başladı. Sıvı glikoz içerdiği söylenen tanker sabah saatlerinde Avcılar E-5 üzerinde Küçükçekmece istikametinden Edirne istikametine damperi açık olarak devam ederken yön levhasına ardından üst geçide çarptı. Üst geçidin çökmesi ve can kaybı ile sonuçlanan kaza akıllara taşınan madde glikoz değil de ya tehlikeli madde sınıfına giren bir kimyasal olsaydı sorusunu getirdi.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Program Başkanı ve aynı zamanda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olan Yrd. Doç. Dr. Ezgi Uzel olay ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bu tip tanker kazalarını duyduğumuzda ilk olarak acaba tanker hangi maddeyi taşıyordu sorusunu sorarız. Özellikle gaz ve akaryakıt tanker trafiğinin bol olduğu İstanbul’da her an bir facia ile karşılaşmamız an meselesi. Yaşanan bu olayda taşınan maddenin sıvı glikoz olduğu duyumunu aldık ve biraz olsun rahatladık. Aksi takdirde trafiğin en yoğun olduğu saatlerde İstanbul’un nüfusu sık olan bu bölgesinde olacakları tahmin etmek bile istemeyiz. Taşınan madde yanıcı sıvı ya da gaz içerseydi çıkacak yangın ve oluşabilecek bir patlamayla çok daha fazla can kaybıyla karşılaşabilirdik.”

Dr. Uzel, bu olayın 2010 yılından beri taraf olduğumuz Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Sözleşme (ADR)’nin uygulanmasının ne denli önemli olduğunu ve ivedilikle uygulamaya geçilmesi gerekliliğini bir kez daha hatırlattığını belirtti. Tehlikeli madde taşımacılığında sorumluluğun sadece sürücülerde de değil bu maddelerin taşınmasında kimler sürece dâhil oluyorsa herkesin eşit derece sorumlu olduğunun altını çizdi. “Bizler özellikle sürücülere yola çıkmadan önce mutlaka araçla ilgili gereken kontrolleri yapmaları gerektiğini anlatırız. Çünkü yola çıktıktan sonra gelişeceklerin olayları engellemenin en temel önlemi taşımacılık süreci başlamadan yapılacak olan kontrollerdir. Aracın işaretlenmesi ve etiketlenmesi, teçhizatlarının ve yangın söndürücülerinin tam olması, evrakların eksiksiz hazırlanması gibi ülkemizde önemi kavranmamış bazı kurallar alınacak önlemlerin en başında gelir. “ diyen Ezgi Uzel, bu konuda işletme sahiplerinin de üzerlerine düşenleri yapmaları gerektiğini vurguladı ve herkesin artık taşın altına elini koyma vakti geldiğini belirtti.


lojiport

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here