United Airlines, Eski CEO’suna 37 Milyon Dolar Ödüyor

0
177

United Airlines, yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa eden eski CEO’suna 37 milyon $ ödüyor.

ceo united
Federal yolsuzluk soruşturması ortasında istifa etmesine rağmen, United Airlines’ın eski CEO‘suna ödeyeceği tazminat, bir araba, iki büyük havaalanında ömür boyu ücretsiz park yeri kullanımı ve uçuş ayrıcalıkları da dahil olmak üzere, yaklaşık 37 milyon $ ediyor.
Eski United Continental Holding Inc CEO’su Jeff Smisek ile ilgili ödeme avantajları, havayolunun geçen hafta Güvenlik ve Borsa Komisyonu’na verdiği bir raporda tarif edildi.
Rapora göre, Smisek kullanılmayan izin günlerini de içeren yaklaşık 5 milyon dolarlık bir tutarı nakit olarak alıyor. “Ayrılık anlaşması” nın geri kalan kısmı ise, şirket performans hedeflerinin yakalanması ile ilgili ikramiyeleri, sağlık ve hayat sigortası ödemelerini içeriyor.
Raporda ayrıca -Smisek’in yaklaşık 82.000 $ değerinde “uçuş hakkı” ve United Airlines’ın merkezleri olan Houston ve Chicago’da ömür boyu park yeri aldığı ve  58.700 dolar değerindeki şirket arabasının da kendisinde kaldığı- belirtiliyor.
United,  Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’nda istediği iyileştirmeler karşılığında, havalimanı yetkilisinin hafta sonları gittiği evine en yakın havaalanına zararına uçuş yapmakla suçlanmıştı.