UND Haklı Mücadelesi

0
155
UND, Sektörünü “Sahiplenmeye Devam Ediyor
Türk Karayolu Taşımacılarının Yaşadığı Problemleri Gösteren Transit Oyunu, Alman ve Fransız Bakanlara Hediye Edildi
Bir gün öncesine denk gelen Avusturya-Türkiye ulaştırma heyetleri toplantısında Ro-La kuyruklarında yaşanan sıkıntıları “görüntülerle” Avusturya tarafına aktararak, transit kotalarında önemli iyileşmeler sağlanmasına vesile olan UND, “transit engellerle mücadelesini” hemen akabinde Almanya’nın Leipzig şehrinde gerçekleştirilen 2014 ITF Yıllık Zirvesi’ne taşıdı.
Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF) ile Alman Federal Ulaştırma Bakanlığı organizasyonunda, bu yıl için Fransız Ulaştırma Bakanlığı’nın evsahipliğinde gerçekleşen küresel ulaştırma zirvesine “altın sponsor” olarak katılan UND, 30 m2 büyüklüğünde bir stantta özel olarak tasarlanan görsellerle “Türk taşımacıların transit taşımalardaki sorunlarını” anlatıyor.
Transit kotaları ve diğer kısıtlamalar ile, profesyonel sürücü vizelerinin aslında Avrupa ekonomisinin tamamının gelişimini engelleyen, ayrımcı ve çağ dışı korumacılık araçları olduğunu, dünyanın dört bir yanından gelen ulaştırma sektörü temsilcilerine “balonla uçurulmaya çalışılan yükler”, “transitte karşılaşılan güçlüklere dair mesaj balonları”, “tekeri kırık ve AB yüklerini taşıyan tır maketi” ve video gösterimleriyle anlatan UND, ayrıca kendi icadı olan çok özel bir “transit oyunuyla” konuya ilgi çekmeyi başardı.
Kızma Birader adıyla anılan oyuna benzer bir kurguya sahip olan “Türk Tırları için Transit Oyunu” ile, Türkiye’den Almanya’ya karayolu araçlarıyla gerçekleştirilen taşımalarda sınır kapılarındaki beklemeler, Ro-La terminallerindeki beklemeler, transit ücretleri ve diğer ayrımcı kısıtlamaları içeren zorlu etapları, zar atıp güzergah seçerek en kısa sürede ve en düşük maliyetle geçebilen 1 katılımcıya, 5 yıldızlı bir otelde Antalya tatili hediye etmeye hazırlanıyor.
Küresel ulaştırma sektörünün üst düzey temsilcilerinin yanı sıra 54 ülkenin ulaştırma bakanlarına ve heyetlerine Türk taşımacıları adına mesajlar ileten UND, bugün standında Alman Ulaştırma Bakanı Alexandre Dobrindt ile Fransız Ulaştırma Bakanı Frederic Cuvillier’i ağırladı. 2 bakanın UND standına yaptığı ziyarette, hediyeler ile birlikte UND’nin “transit oyunu” da bakanlara takdim edilerek, transitte yaşanılan sorunlara çözüm yolunda destekleri talep edildi.
UND’nin, temsil ettiği sektör adına gerçekleştirdiği yoğun lobi çalışmalarına sahne olan ITF Zirvesi’nin ilk gününde UND standının ziyaretçileri arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cüneyd Düzyol, THY Genel Müdürü Temel Kotil de yer aldı.
UND, Leipzig çıkarmasının ikinci gününde, yine ulaştırma dünyasının üst düzey temsilcilerine sektörün mesajlarını iletmeye devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here