Ukrayna'da askeri kargo uçağı düşürüldü

0
179

Ukrayna Savunma Bakanı Geletey, askeri nakliye uçağının yüksek irtifada uçtuğu için uçaksavar ile vurulmasının mümkün olmadığını, Rusya topraklarından vurulmuş olabileceğini savundu.

Ukrayna’nın doğusunda AN-26 tipi askeri nakliye uçağı düşürüldü. Ukrayna Devlet Başkanlığının resmi sitesinden yapılan açıklamada, yüksek irtifada uçtuğu için uçaksavar ile vurulmasının mümkün olmadığı belirtilen uçağın yüksek kapasiteli bir silahla Rusya topraklarından vurulmuş olabileceği bildirildi.

Açıklamada, uçaktaki personel sayısı ile ilgili bilgi verilmezken, paraşütle atlayan iki kişiyi arama çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde “Antonov” AN-26 nakliye uçağı füzeyle vurularak düşürüldü. Saldırıyı ilk olarak Rus yanlısı milislerin yaptığı düşünülse de Ukrayna yetkilileri uçağın ayrılıkçılar tarafından değil, Rusya’dan atılan füzeyle düşürüldüğünü iddia etti.

Uçağın mürettebatı paraşütle atlayarak hayatta kalmayı başarırken, uçakta 20 kişinin bulunabileceği iddia edildi. AN-26 pervaneli nakliye uçağının vurularak düşürülmesi Lugansk bölgesinde Rusya sınırına yakın Krasnodon yerleşim birimi yakınında yaşandı. Yaklaşık 6 bin metre irtifada seyreden uçaktan aniden dumanlar çıkmaya başladı.

Vurulduktan sonra birkaç dakika havada kalmayı başaran uçağın pilotları paraşütle atladıktan sonra uçak açık araziye düştü. Yerdeki enkaza ulaşmaya çalışan resmi Ukrayna yetkilileri can kaybı konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Uçağın vurulma anını tesadüfen bölgedeki köylüler cep telefonuyla çekmeyi de becerdi. Cep telefonuyla yapılan çekim üç saat sonra Youtube’da yayına verildi.

RUSYA’DAN ATILAN FÜZE İLE DÜŞÜRÜLDÜ İDDİASI

Bu arada uçağın vurulması görüntülerini inceleyen Ukrayna Terörle Mücadele merkezi, nakliye uçağının ayrılıkçılar tarafından değil, Rusya’dan atılan füzeyle düşürüldüğü iddiasını ortaya attı. Buna gerekçe olarak uçağın 6 bin metrede vurulmuş olması gösterilerek, “Ayrılıkçıların elinde bulunan Rus yapımı omuzdan atılan seyyar uçaksavar füze sistemi ancak 4 bin metreye kadar etkili olabiliyor. Hâlbuki orduya ait nakli uçağı 6 bin metre irtifada vuruldu. Bunun tek izahatı sınıra yakın bulunması nedeniyle Rusya’dan uçağı daha güçlü bir füzenin atılmış olması” dendi.

“DÜŞÜRÜLEN UÇAKTAKİ 8 KİŞİNİN DURUMU İYİ”

Öte yandan Ukrayna Güvenlik Konseyi sözcüsü Andrey Lysenko, yaptığı açıklamada, konuya ilişkin detaylı bilgi verdi.

Lysenko açıklamasında, düşürülen uçakta 8 kişinin bulunduğunu ve durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Düşen uçaktaki personelin Ukrayna ordusunun kontrol ettiği bölgeye götürülmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Lysenko, pilotlardan alınan bilgi doğrultusunda uçağın düşürülmesiyle ilgili iki farklı görüş olduğunu aktardı.

Sözcü Lysenko, uçağın, Rusya’nın Rostov bölgesindeki havaalanından ateşlenen füze ile vurulmuş olabileceğini ya da yerden atılan yüksek kapasiteli füze ile düşürülmesi ihtimali üzerinde durduklarını ifade etti.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here