Ukrayna Rusya'ya Hava Sahasını Kapattı

0
151

Rusya Federal Hava Ulaşım Ajansı (Rosaviatsia), Ukrayna’nın bugünden itibaren Rusya havayolu şirketleri için hava sahasını kapattığını duyurdu.

Ukrayna tek taraflı olarak Rus havayollarına ait uçaklarının Donetsk ve Harkov kentine iniş izinlerini iptal etti, ayrıca tüm hava sahasının da kapattı.

Bu çerçevede Aeroflot bugün Harkov’a yapacağı uçuşunu iptal ederek yolcuların biletlerini iade edeceğini duyurdu.

Rusya Federal Havacılık Ajansı Rosaviatsiya tarafından yapılan resmi açıklamada, Rus havayolu şirketlerine ait uçakların Ukrayna’nın Harkov ve Donetsk kentlerine yaptıkları seferlere bu ülke tarafından getirilen yasağın mevcut uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu, bu rağmen Rusya tarafının misilleme olarak benzer tedbirleri yine de hayata geçirmeyeceği bildirildi.

Bilindiği üzere, Rusya’nın en büyük havayolu şirketi olan Aeroflot, Ukrayna hava sahasına giriş izni alamadığı için Harkov uçuşlarını iptal ettiğini duyurmuştu.

Rusya Federal Havacılık Ajansı’nın ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ‘‘Rus havayolu şirketlerine ait uçakların Harkov ve Donetsk havalimanlarına iniş yapmaları, Ukrayna Havacılık Kurumu tarafından 2 Mayıs 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yasaklanmıştır. Bu kentlere seferler düzenleyen firmaların Ukrayna hava sahasını kullanmalarına da yasak getirilmiştir. Yasak kararının yer aldığı resmi telgraf Ukrayna Hava Kurumu’nun Hava Taşımacılığı ve Havalimanları Departmanı Başkanı S. Korşuk tarafından ajansımıza gönderilmiştir. Söz konusu durum, mevut uluslararası anlaşmalara aykırı olsa da Rusya Federal Havacılık Ajansı tarafından Ukraynalı havayolu şirketlerine yönelik misilleme niteliğinde herhangi bir tedbir alınmayacaktır. Ukrayna Hava Kurumunu Donetsk ve Harkov’a uçuşları yasaklayan söz konusu düşmanca tutum ve uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz’’.

Kaynak

https://www.airturkhaber.com/haber_detay.asp?haberID=10874

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here