Uçuşları Askıya Alınan Devlet Havayolu South African Express seferleri normale döndü

0
156

sa expressSivil Havacılık Otoritesi tarafından “ciddi güvenlik tehlikelerine” karşı uyarılan Devlet Havayolu South African Express’in uçuşları durduruldu.

South African Express uçakları dün yerde kaldı. Dün den bu yana binlerce yolcu mahsur durumdaydı.

Sivil Havacılık Otoritesi potansiyel “felaket” olayları önlemek için bir önlem olarak tüm SA Express uçuşlarını askıya aldıklarını söyledi.

Otorite , havayolunun güvenlik açıklarının “mürettebat, yolcular ve halk için ciddi tehlikeleri ve riskleri barındırıyor” dedi.

Otorite yetkili sözcüsü Kabelo Ledwaba, ” tespit edilen güvenlik açıklarının ve kaygıların giderilmeden  operasyonlara devam izni veremeyiz”dedi.

Bu duyuru kardeş havayolu South African Airways ve özel havayolu Güney Afrika Airlink içinde panik havası yarattı.

Dünden beri üç havayolu mahsur yolcular için alternatif uçuşlar bulmaya çalışıyorlar. Havayolu bu durumdan etkilenen yolcu sayısı konusunda bilgi vermedi, yine de günde ortalama 4 bin yolcu taşıdıklarını daha önceki raporlarında belirtmişlerdi.

Dün ve bugün Güney Afrika Sivil Havacılık Otoritesi ( SACAA ) ile yapılan yoğun görüşmeler az önce sonuç verdi.

South Afrikan Express CEO’su Inati Ntshanga, yaptığı açıklamaya göre CAA ile konun çözümlendiğini ve uçuşlar normale döneceğini duyurdu.

 

“1994 yılında faaliyete geçildiği günden bu yana güvenlik hep önceliğimiz olmuştur. 22 yıllık tarihimizde güvenlik konusunda kusursuz bir sicilimiz vardı , bu olayla yerle bir oldu. Bundan sonrası için de elimizden geleni yapacağız.”

SACAA konu ile ilgili yazılı açıklaması aşağıdadır.

SA Civil Aviation Authority lifts SA Express’ Suspension