Uçakların Wi-Fi üzerinden siber saldırıya uğrayabileceği iddiası

0
94

SİBER

ABD’li bir pilot, uçakların Wi-Fi üzerinden siber saldırıya uğrayabileceği iddiasını reddetti. Tersine, hükümet tarafından yayımlanan raporda birçok hata olduğu ileri sürüldü.

Emekli pilot ve dijital adli tıp uzmanı Dr. Phil Polstra, hükümet tarafından yayımlanan ve ‘Wi-Fi kullanılması halinde uçak yolcularına ait cihazların siber saldırıya uğrayabileceği’ iddiasının yanlış olduğunu savundu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yayımlanan raporda, yolcu uçaklarında Wi-Fi hizmeti sunulması halinde hacker’ların yerden veya uçak içinden yolculara ait cihazları ve uçağın bilgisayar sistemini ele geçirebileceği öne sürülmüştü.

Postra ise ABD Sayıştayı tarafından hazırlatılan raporun ‘işin uzmanları tarafından yapılmadığını’ savundu. Forbes’a açıklama yapan Postra, ‘uçuş kontrolleri ve koordinasyonunu yöneten havacılık ağlarının internet sağlayan cihazlara bağlı olmadığını’ belirtti.

FAA raporunun ‘sorumsuzca’ olarak niteleyen Postra, modern uçaklarda standart internet bağlantısının ethernet ve IP üzerinden yapıldığını ve ‘birbirlerine veri gönderen cihazları kapsadığını’ söyledi. Postra buradan yola çıkarak Wi-Fi ile yolcu uçaklarının siber saldırıya uğraması gibi endişe verici bir tehdidin söz konusu olmadığını ifade etti.

‘Yolcunun cihazıyla saldırı mümkün değil’

Birçok uzman görüşüne dayanarak hazırlanan FAA raporunda, ‘kabin sisteminin kokpit havacılık sistemlerine bağlantılı olması ve aynı ağı kullanması halinde, yolcuya ait bir cihazdan kokpit havacılık sistemlerinin ele geçirebileceği’ öne sürülmüştü.

Rapor, uçaklardaki eğlence sistemi sunan dijital ekran ve diğer sistemlerin de hacker’lar tarafından kullanılabileceğini savunuyor. Postra ise bu cihazların yönlendirici (router) olmadığını ve bağlı olduğu sisteme belli bir veri gönderebilmesi için programlanması gerektiğini belirtti. Söz konusu bağlantının ‘tek yönlü’ olduğunu belirten Postra, hacker’ın havacılık sistemleri üzerinde veri alıp-vermeyi başarsa bile sistem içinden veri okuyamayacağını söyledi. Postra, bilgisayarın kablolardaki veriyi okuyamadığı sürece hacker’ın işine yaramayacağını ifade etti.

FAA’nın eleştirilere karşı nasıl cevap vereceği bilinmiyor. Beyaz şapkalı hacker’lar da geçmişteki konferanslarda Wi-Fi ile uçakların bilgisayar sistemlerinin manipüle edilebileceğine dair simülasyonlar sunmuştu.

 

 

ulaşımonline

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here