Uçakla Yivli ve Yivsiz Silah Taşımacılığı

0
128

silahGümümüzde güvenlik sebepleriyle yivli veya yivsiz silahların bireysel olarak ülkeye sokulması veya çıkarılması neredeyse mümkün değildir.

Ticari boyutlarda yivsiz silah , sportif silah kapsamında kargo olarak taşınabilmektedir. İlgili ülkelerin ilgili kurumlarından alınan ithalat ve ihracat izin belgeleri bunun için yeterlidir.

Daha sonra bu kargoyu kabul edecek havayolu bulunmalıdır. Her havayolu silah taşımacılığına sıcak bakmaz. Direk uçuşlar tercih edilmelidir.

Taşımayı kabul edecek havayollarının bazı şartları vardır. Gönderici ve alıcı bilgileri vede kargonun detayı ile havayolu güvenlik birimlerinden onay alınır. Bu süreç her havayolluna göre farklılık gösterir. Bir ila onbeş gün arasında izinler gelir , Bu izinler taşıma bazında veya dönemsel olur. Bazı havayolları bu izinler için ücet talep ederler. Silah taşımacılığında navlun miktarı yüksektir.

Ülkemizde ciddi anlamda silah üreticisi vardır ve özellikle Latin Amerika ülkelerine sportif amaçlı yivsiz silah gönderimi yapmaktadırlar.

Hep merak etmişimdir, yivsiz silahlara sonradan yiv açılabiliyor mu? yada zor mu? Neden Latin Amerika?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here