UÇAK İLE SEYAHAT EDİP 500 $ KAZANMAYA NE DERSİNİZ?

0
233

 

Bugünkü yazımda, son günlerde evrensel olarak popülarite kazanan bir sektör hakkında sizleri bilgilendirmek istedim.

Yeni insanlar, yeni mekanlar, farklı tatlar tanımak istiyorsanız,

Uçak ile seyahat etmekten zevk alıyor, fırsatım olsa yeryüzüne inmem diyenlerdenseniz,

Yeni yerleri ziyaret etmek, farklı kültürleri tanımayı seviyorsanız tam da size göre bir meslek var..

OBC yani On Board Courier, Hand Carry olarak da biliniyor.

Dünyada bir hayli popüler fakat ülkemizde aynı bilinilirliği sağladığını düşünmüyorum. Maddi getiri ve seyahat alternatifler olarak fazlasıyla tatminkar bir sektör.

Türkiye’de ise bu hizmeti sağlayan yaklaşık 200 adet kurye bulunuyor.

 

Peki, OBC’lere nerede ve neden ihtiyaç duyulur?

Özellikle kritik zamanlı teslimatları tamamlamaya, gönderici veya alıcı arasındaki beklentileri karşılamaya yarayan bu hizmet, Otomotiv, Finans, Enerji, İlaç, Mücevher, Tıp, Moda, Kritik zamanlı yedek parçalar, numune ve prototipler gibi kısıtlı zaman içerisinde teslim edilmesi gereken malzeme veya evrak gibi emtiaları zamanında ve güvenli bir şekilde teslim etmeyi amaçlayan hizmet şeklidir.

Zaman içerisinde kazanacağınız deneyim ile, gümrük işlemleri ve ülkelere ait belirli prosedürleri ziyadesiyle öğrenebilirsiniz.

Elden teslim şeklinin avantajları nelerdir?

OBC, hassas, değerli veya kritik gönderileriniz için hızlı, güvenli ve izlenip takip edilebilir alternatif bir hizmettir.

OBC kuryelerin pasaportu ve geçerli vizeleri hazır bulunduğundan ötürü, malzemeyi havalimanında teslim etmenizin akabinde planlanan destinasyona en uygun uçuş bulunur ve rezervasyon alınır. Gönderiniz yola çıktığında ise OBC tarafından, tarafınıza belirli zaman aralıklarında bilgilendirmeler, fotoğraflar sunulur hatta ve hatta GPS ile takip etmeniz dahi mümkündür.

OBC olmak için gereken şartlar nelerdir?

  • Yaş aralığı şirket tercihlerine göre değişmekle beraber ortalama 20 – 60 yaş arasıdır.
  • İyi derecede İngilizce bilmek,  ikinci bir dil bilmek ise bu alanda avantaj sağlayabiliyor,
  • Geçerli bir pasaport ve vizeye sahip olmak
  • Akıllı bir cep telefonu ( Bildirimler genellikle mail yolu ile iletiliyor )
  • Kredi kartınızın olması
  • Havalimanı’na yakın bir lokasyonda yaşamanız pozitif olarak değerlendirilebilmektedir.

OBC HİZMETİ NASIL SAĞLANIYOR?

Her şirketin çalışma prensibi farklıdır fakat hemen hemen temel olanaklar bellidir.

İnternet üzerinde araştırdığınızda yurt dışı kaynaklı birçok OBC hizmeti veren şirket ile karşılaşabilirsiniz. Ülkemizde ise yine Londra merkezli bir şirket olan AIR PARTNER HAVACILIK (www.airpartner.com ) firması OBC ve benzer hizmetleri deneyimli ekibiyle sizlere sunmaktadır.

Başvuru şekli ise çok basit, aşağıda belirtmiş olduğum şartları taşıyorsanız internet üzerinden online kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Gereksinimleri karşılamanız durumunda şirket tarafından, şahsınıza bir mail iletilir. Bu mail içerisinde planlanacak olan uçuş detayları ve size teklif edilen ücret sunulur,

Yine mail yolu ile kabul etmeniz durumunda size online rezervasyon ve PNR numaranız iletilecek olup, havalimanına geldiğinizde gönderici şirket tarafından bir yetkili size emtia’yı teslim edecektir. ( Aklınızda bir şüphe kalmaması adına gönderinin tanımı tarafınıza bildirilir ve gönderici firmanın da kaşesinin bulunduğu bir sorumluluk evrağı firma tarafından alınır. )

Varışta malzemeyi alıcı firma yetkilisine teslim etmenizin ardından görev tamamlanmış olacaktır. Uçağın varış yaptığı saat ile dönüş seferi arasında belirli bir zaman var ise otel rezervasyonu da yapılır. İşte bu evre de uçak bileti masrafları, otel masrafları ve taksi ücreti, alıcı veya gönderici tarafından karşılanır. OBC olarak her görev başına 500 USD kazanabilirsiniz.

OBC kuryeliğin size faydaları nelerdir?

Sayısız ülkeye ücretsiz seyahat edebilirsiniz,

Ekstra para kazanabilirsiniz,

Hiçbir yükümlülüğünüz yoktur. Ekstra bir sorumluluk gerektirmez,

Müşteriye bağlı olarak Business Class seyahat edebilirsiniz ve Havayolu Lounge’larından faydalanabilirsiniz,

Tercih ettiğiniz ülkeleri anlaşmış olduğunuz firmaya bildirip, belirttiğiniz destinasyonlara öncelikli olarak uçma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sevgilerimle

 

Grafik Tasarım/ Medya

Instagram: yk_desing

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here