UÇAĞA LAZER TUTANA VERİLEN CEZALAR

0
116

faa laser tutma raporuBilindiği gibi tüm dünyada yaşanan ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bu eylemle ilgili yaptırımlar ve cezalar yeterli mi?

Avukat Sayın Tuğba İncel ise “Uçaklara Lazerle Müdahale” lazerle müdahale vakaları ve bunların hukuki boyutu konusunda konuştu.

Havalimanları çevresinden uçaklara tutulan lazer ışınlarının pilotları ve dolayısıyla uçuş emniyetini olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Sn. İncel, eylemi yapan kişinin kimliğinin tespit edilmesi halinde, o kişiye 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik uyarınca 10.000 TL idari para cezası kesilebileceğini ayrıca bu kişi ya da kişiler aleyhine 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 179. maddeye göre ceza soruşturması başlatılabileceğini de ekledi. Uygulamada şartların oluşmadığı gerekçesiyle savcılar tarafından takipsizlik kararı verilmesinden yakınan Sn. İncel, dünyada havacılık otoritelerince verilen ağır cezalar ve uygulanan tedbirlerin Türkiye’de de uygulanması gerektiğin dile getirdi.

 

Amerika’da uçağa lazer tutmanın sonuçları

Amerika’da uygulanan cezalar daha caydırıcı. Uçağı zor duruma sokacak şekilde lazer ışığıyla taciz edenler 5 yıldan başlayan hapis cezaları ve 11 bin dolardan başlayan para cezaları ile karşılaşıyor.

Amerikan Havacılık İdaresi FAA bu yaptırımların uygulanması konusunda oldukça ciddi. Yaşanan vaka sayısının giderek artması bu konuyla ilgili FBI Federal Araştırma Bürosu ile işbirliğine girmelerine neden olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here