Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin dikkatine

0
1527
havacılık sektörü gelişmeye devam ediyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği duyurusu

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 149 sayılı yazısı ile; hudut kapılarından geçişte PCR testi istemi ile bu konuda uygulanacak usullere ilişkin yazı Ek’te siz değerli takipçilerin bilgilerine sunulmaktadır. 

– 28.12.2020 tarihinden itibaren yurtdışından hava yolu ile, 30.12.2020 tarihinden itibaren kara ve deniz yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin ülkeye girişlerinden önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir ve negatif PCR testi olmayan kişiler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir.

– Hudut kapısından giriş esnasında negatif PCR testini resmi otoritelere ibraz etmeyen kişiler konaklayacaklarını beyan ettikleri adreste (ev, otel vb.) karantinaya alınacak, konaklayacak yeri olmadığını belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekanlarda karantina altına alınacaktır.

– Karantina sürelerinin 7. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların karantinası 7. günün bitiminde sona erdirilecek ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda yapılacaktır.

Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Saygılarımızla,

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

Ek: Hudut Kapılarından Geçişte PCR Testi İstemi yazısı için tıklayın.