Türkiye’nin Havacılıkta Yükselenleri

0
129

turkiyenin havacılıkta yükselenleri

THY ve Pegasus : Türkiye’nin Havacılıkta Yükselenleri

 

THY ve Pegasus arasındaki büyüme rekabetinde kazanan Sabiha Gökçen Havalimanı oldu.

 

Türkiye, Avrupa’nın en hızlı büyüyen iki havayolunun  evi. Türk Hava Yolları 2014 yılında% 16 oranında ,Pegasus Havayolları% 20 oranında büyüdü.On yıl önce tarifeli taşıyıcı olarak uçuşlarına başlayan Pegasus, 2014 yılında koltuk payını %19 a ulaştırdı. THY ülkenin en büyük havayolu olarak kaldı ancak 2014 yılında pazar payı % 54 ‘ün hemen altına indi.İki şirket arasındaki savaş alanları uluslararası piyasada Avrupa’dan geliş ve gidiş uçuşları ve Pegasus özellikle hızla büyüdüğü iç hat piyasası oldu.

2013 yılına kadar, Türk Hava Yolları Pegasus’u ana üssü olan İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında yalnız bıraktı,Pegasus burada bir numaraydı.Türk Hava Yolları o zamandan bu yana, İstanbul’un iki numaralı havaalanında rakibini ancak geçti.THY artık Sabiha Gökçen’den Pegasus’un koltuk kapasitesinin% 97 sini kapsayan şehirlere uçuyor.

Bu saldırıdan sonra  Pegasus’un  gelir ve faaliyet kar marjının dip yapması tesadüf değildir.Bu durumdan her  ikisi de yara almıştır.Bu yıl daha hızlı büyüme planı yaptıkları için, fiyat savaşında bir ateşkes durumu görünmektedir.

THY hala hızlı büyüyen Türkiye pazarında lider, ama Pegasus daha hızlı büyüdü.

 

Türkiye’nin en büyük düşük bütçeli taşıyıcısı Pegasus Havayolları, 2005 yılında tarifeli uçuş faaliyetene başlamasına rağmen, 2010 yılında Türkiye uçuşlarında tüm koltuk satışındaki payını çift haneli rakamlara ulaşaraktırarak % 13’ü bulmuştu. OAG verilerine göre, Türk Hava Yolları satışı, 2010 yılında %53.5’tu.O zamandan beri, her ikisi de güçlü büyüdü, ama Pegasus 2010-2014 yıllarında toplam koltuk sayısını 1.5 kat arttırarak daha hızlı büyüdü, THY de toplam pazarda kapasitesini %80 arttırdı.