Türkiye’nin Havacılık Alanındaki Gücü Artıyor

0
256

DowAksa Global Kompozit Merkezi Türkiye’nin Havacılık Alanındaki Gücünü Artırıyor

SSM’nin Prepreg Teknolojisine Yaptığı Yatırım TUSAŞ ve DowAksa Arasındaki Stratejik Gelişim Ortaklığını Güçlendiriyor

YALOVA — DowAksa, Türkiye’de karbon elyaf ve ileri kompozit malzeme geliştirmek amacıyla tasarlanan ve yüksek teknolojiye sahip DowAksa Global Kompozit Merkezi’nin açılışını yapmak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.(TUSAŞ) yetkililerini ağırladı. Çalışmalarına ilk olarak milli savunma sanayine yönelik havacılık uygulamalarıyla başlayan merkezden, uluslararası sivil havacılık sektörü de dahil olmak üzere rüzgar enerjisi, inşaat, ulaşım, denizcilik gibi sektörlere de ileri kompozit malzeme sağlanması hedefleniyor. DowAksa Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. ile The Dow Chemical Company’nin yüzde 50’lik eşit hisseye dayalı ortak girişimidir.

DowAksa’nın Yalova’daki karbon elyaf ve kompozit üretim kampüsüne yapılan yeni bir yatırım niteliğindeki Ulusal Kompozit Merkezi, SSM tarafından desteklenen, TUSAŞ ile DowAksa’nın ortak yürüttüğü IPEK Projesi kapsamında finanse ediliyor. Proje kapsamında hem askeri hem de sivil havacılık uygulamalarına yönelik prepreg malzemeleringeliştirilmesi ve yerli olarak üretilmesi öngörülüyor.

DowAksaSavunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir açılışta yaptığı konuşmada: Kompozitler havacılık için en önemli malzeme grubu arasında yer almaktadır. Kompozitlerin son 30 yıllık dönemde yaşamış olduğu gelişmeler ve askeri ve sivil havacılıkta bulduğu geniş kullanım alanları, bu malzeme grubunun en önemli malzeme grubu haline gelmesinin nedenlerini açıklamaktadır. Sadece havacılık değil, uydu platformları ve uzaya erişim anlamında da kompozit teknolojisi ve en önemli yapıtaşı olan karbon fiber teknolojisi büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde de güçlü bir kompozit sanayiinin oluşturulması açısından kamu desteği, özel sektörün dinamik gücü ve kamunun yönlendirici politikaları oldukça kritiktir.Bu proje, müsteşarlığımızın yerlileştirme, millileştirme ve teknoloji geliştirme politikalarının bir ürünüdür. Bu tür faaliyetler ve ortaklıklar ülkemizin gururudur. Bu tür tesislerin devamının gelmesini diliyorum.” dedi

Müsteşar Demir; TUSAŞ Yapısal Grup Başkanı, DowAksa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Berkman ve DowAksa İcra Kurulu Başkanı Douglas Parks’ın gerçekleştirdiği açılışın ardından, hükümet, sanayi ve medyayı temsilen katılan davetliler, konvensiyonel elyaf dokuma, çok yönlü özel elyaf dokuma ve prepreg üretim makineleri de dahil olmak

üzere birinci sınıf laboratuvar ve üretim ekipmanlarının bulunduğu 2.600 m2‘lik merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

DowAksa logoDowAksa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Berkman: “Türk şirketler artık her zamankinden daha gelişmiş teknolojik ürünler geliştiriyor, üretiyor ve ihraç ediyor. DowAksa, yurt içinde üretilen karbon elyaf çözümlerimizin, devletimizin ulusal güvenliği, enerji ve ticaret hedeflerine, dolayısıyla ekonomik büyümesine fayda sağlayacak olan piyasa odaklı yenilikler kullanacak olmasından gurur duyuyor.” dedi.

IPEK Projesi kapsamında, havacılık standartlarına uygun geliştirilecek ve uluslararası havacılık sektöründe de büyük ölçüde kullanıma sahip olan karbon elyaf ve uygun reçine bazlı prepreg malzemeleri, Türkiye’nin yerli uçaklar hedefi için de önemli bir kilometre taşı oluşturuyor. Bu proje ile geliştirilen malzemeler TF-X, HÜRKUŞ ve ANKA gibi özgün projelerde kullanılabilecek.

Merkezin Türk Savunma ve Havacılık tarihinde dönüm noktası olduğunu söyleyenTUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Naki Polat “İlk defa bir ham malzemeyi kendi imkanlarımızla karşılayacak tesisin açılışını yapıyoruz. Hem savunma hem de havacılık alanında bu malzemenin kullanımı yüzde 50’yi aştı. Şu an yeni nesil Boeing 787 ve A 350’deki kompozit kullanımı oranı yüzde 50’nin üzerinde. Hem savaş uçaklarında hem de sivil uçaklarda kompozitten vazgeçilmesi mümkün değil. Savunma ve sanayi dışındaki sektörde de kullanımı büyük oranda artmaktadır. Bugün açılan merkez hem ülkemize hem de savunma ve havacılık sanayimize büyük fırsatlar sunacaktır. ” dedi.

DowAksa İcra Kurulu Başkanı Douglas Parks ise, IPEK Projesi’ni finanse etmesi sebebiyle SSM’den övgüyle bahsederek proje ortağı TUSAŞ ile kurulan güçlü işbirliğinin altını çizdi: “Son derece becerikli, inovatif ve işine kendileri adamış bir ekibe liderlik etmekten dolayı onur duyuyorum. Bugün gördükleriniz onların emekleriyle mümkün oldu. SSM, yenilikçi vizyonuyla askeri ve sivil havacılık uygulamaları için yüksek mukavemete sahip hafif kompozit malzemeleri milli olarak geliştirmenin stratejik önemine tam anlamıyla hakimdir; TUSAŞ ise, yenilikçi gelişimleri sürekli sağlayacak bir tesisi başarılı bir şekilde kurmamız için ekibimize rehberlik ederek gerekli bilgi ve tecrübeyi sağlamıştır.” dedi.

IPEK Projesi:

2014 yılı başında SSM’nin girişimi ve finansmanlığında başlatılan İPEK Projesi kapsamında, DowAksa TUSAŞ’ın özgün ürünlerinde kullanılacak ilk yerli karbon elyaf ve cam elyaf bazlı prepreg malzemeyi üretmek ve bu malzemeyi ulusal askeri ve sivil havacılık sektörüne sunmak için çalışmaktadır. 3 yıllık kapsamı olan bu projenin çıktıları 2017 yılında SSM’ye sunulacaktır.

DowAksa Hakkında:

DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San A.Ş’nin ortak girişimi olarak kuruldu. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer alıyor. Aynı zamanda DowAksa, karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır.

TUSAŞ Hakkında:

28 Haziran 1973 tarihinde, Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde, Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) kurulmuştur. 2005 yılında TAI’nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiştir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.