Türkiye artık güvenli listede değil

0
1572

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de COVID-19 insidansının artması nedeniyle Türkiye’yi kırmızı bölgeye dahil etti. Artık ülkeye giriş sonrasında 2 haftalık tecrit ya da negatif bir PCR test sonucu sunulmak zorunda.

Buna göre, Türkiye’den Ukrayna’ya gelen herkes artık ya 14 günlük tecrite girecek ya da koronavirüs için negatif bir PCR test sonucunu getirecek.

Sağlık Bakanlığı’na göre, Ukrayna’da son 14 günde insidans oranı 100 bin kişi başına 410.9 vaka iken, Türkiye’de bu oran 499.2 vakaya ulaştı. Ukrayna kendi insidansından yüksek olan ve istatistik vermeyen ülkeleri kırmızı listeye dahil ediyor.

Kırmızı bölgenin güncellenmiş listesi 47 ülkeyi içeriyor

Toplamda, kırmızı bölgenin güncellenmiş listesi 47 ülkeyi içeriyor. Güncellenen listenin başında Sırbistan, Gürcistan, Hırvatistan, Litvanya ve Lüksemburg bulunuyor.

Yeşil bölgede, Ukrayna’dan gelen turistlere açık olan Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, BAE, Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, Mısır, Tanzanya yer alıyor. Liste her hafta güncelleniyor. O nedenle önümüzdeki haftada insidans oranı düşerse Türkiye yeniden yeşil listeye dahil olabilir.

Rusya güvenli listesi güncellendi

Rusya’nın koronavirüs salgını ile mücadelesini koordine eden Halk Sağlığı Kurumu’nun açıkladığı güvenli ülke kriterlerine uyan ve Rusya ile arasında hava iletişimi bulunan üç ülke var: Tanzanya, Etiyopya ve Seyşeller.

Turkrus.com’un haberine göre, Kurum tarafından düzenlenen basın toplantısında, bu üç ülke dışında Kırgizistan, Mısır, Küba ve Maldivler’in iki güvenlik kriterine uyduğu açıklandı

Sadece bir kriteri karşılayan ülkelerse İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Sırbistan ve Japonya oldu. Hava iletişiminin açık olduğu dört ülkenin (Türkiye, İsviçre, Kazakistan ve Belarus) Rospotrebnadzor’un hiçbir güvenlik kriterini karşılamadığı da açıklandı.

Bu kriterler kapsamında, ülkede son iki haftada gözlenen vaka sayısı, günlük artış miktarı ve test sayısına bakılıyor. Bir ülkenin güvenli sayılabilmesi için bulaşma katsayısının 1’in altında olması gerekiyor.

turizmaktüel