Türkiye 2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı artışında Avrupa birincisi oldu

0
153

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, ACI-Europe & SEO Airport Industry Connectivity’nin raporuna göre 2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı artışında Türkiye’nin Avrupa birincisi olduğunu açıkladı

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, “ACI-Europe & SEO Airport Industry Connectivity’nin raporuna göre, Türkiye  2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı artışında Avrupa birincisi oldu. Bu  dönemdeki senelik ortalama yükselme yekün bağlantıda yüzde16, direkt bağlantıda   % 17 olarak gerçekleşti. Avrupa’daki 461 havalimanı arasında uçuş  merkezi bağlantısı artışında İstanbul İstanbul Atatürk Havaalanı ; yekün uçuş noktası  artışında da Antalya Havaalanı birinci” diye belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin havacılıkta dünyanın en mühim aktörleri arasında   ortam almakta olduğunu ortaya koyarak , “ACI-Europe & SEO Airport Industry Connectivity’nin  raporuna göre, Türkiye 2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı artışında Avrupa  birincisi oldu” diye belirtti .

Bakan Elvan, İstanbul’un Avrupa’nın  en mühim uçuş merkezi (Hub) konumuna yükseldiğini ifade ederek, bunun en son  örneğinin ACI-Europe & SEO Airport Industry Connectivity Report’un 44 Avrupa  ülkesindeki 461 havalimanını içeren araştırması olduğunu açıkladı.

Bu rapora göre, Türkiye’nin 2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı  artışında Avrupa birincisi olduğunu ifade eden Elvan, bu dönemdeki senelik ortalama  artışın yekün bağlantıda % 16, direkt bağlantıda % 17 olarak  gerçekleştiğini belirtti.

Avrupa’daki 461 havalimanı arasında uçuş merkezi bağlantısı artışında  İstanbul Atatürk Havalimanının; yekün uçuş noktası artışında da Antalya  Havalimanının ilk sırada ortam almakta olduğunu ifade eden Elvan, “Avrupa Havalimanları  arasında hub bağlantısı ile erişilebilirlik artışında İstanbul İstanbul Atatürk Havaalanı   % İkinci ‘luk senelik ortalama, % İkinci ‘lik yekün yükselme rakamıyla birincilik  koltuğuna oturdu” diye belirtti.

Rapora göre, bağlantısı en çok fazla olan ilk beş merkez konumundaki Avrupa  havalimanları arasında İstanbul’un yanında Londra Heatrow, Frankfurt, Paris  Charles De Gaulle ve Amsterdam havalimanlarının bulunduğunu ifade eden Elvan,   “İstanbul hepsini geride bırakarak en mühim hub olma özelliğini  tescil ettirdi. Turizm merkezimiz Antalya Havaalanı da muhteşem bir başarıya  imza atarak yekün ve direkt bağlantı artışlarında birinci oldu. Bu Türk sivil  havacılığının çok büyük başarısıdır. Bu yükselmeye en kuvvetli katkıyı İstanbul Atatürk  Havalimanının Orta Doğu bağlantısındaki aktif rolü sağladı. Bunun üzerine İstanbul   İstanbul Atatürk Havaalanı Avrupa’dan Asya’ya, Orta Doğu’ya ve Afrika’ya bağlantı noktası olma açısından Dubai Havaalanı ‘na fark attı.  Atatürk Havalimanının kapasitesinin en üst aşamasında hizmet  verdiğini, yolcu ve yük taşımacılığında sürekli artışların yaşandı” diye belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, “Yakında İstanbul Atatürk Havaalanı kapasite aşımından binaen talebe yanıt  veremeyecek konuma gelecek. Yeni Havalimanının yapımının bir an önce  tamamlanması Türkiye için ehemmiyet arzediyor. Yeni havalimanımızın hizmete girmesiyle   beraber bütün taleplere yanıt verebilen, Avrupa’nın en çok büyük havaalanına sahip  olacağız. Bugün elde edilen raporlarda İstanbul’un bağlantılı uçuşlardaki  artışlara bakıldığında, yeni havalimanı yapımı ile alakalı verdiğimiz kararın ne  kadar isabetli olduğu görülüyor” diye açıkladı.

https://www.avrupagazete.com/ekonomi/101122-bakan-elvan-10-yillik-durum-degerlendirmesi-yapti.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here