Latest Posts

Turkish Cargo Bozulabilir Kargo Taşımaları

83 / 100

Turkish Cargo Bozulabilir Kargo Taşımaları

Dünyanın en fazla noktasına kargo taşıyan havayolundan bozulabilir kargo taşımaları. Aktarmasız uçuşları sebebiyle her zaman ilk tercih edilen havayolu konumundadır.

Turkish Cargo, bozulabilir kargo taşımalarındaki 30 yıllık tecrübesi ile çiçek, sebze ve meyve, taze/dondurulmuş et ve balık, yumurta, çikolata, süt ürünleri ve diğer tüm bozulabilir gönderileri, ilk günkü tazeliğiyle taşıyor. Operasyonlarını, yüksek teknolojili Turkish Cargo tesisinde, IATA PCR’a (Bozulabilir Kargo Yönergesi) uygun olarak gerçekleştiriyor.

Bozulabilir Kargo Nedir?

Yükseklik, ısı, nem, iklim veya diğer çevresel şartların değişikliği veya verilen zaman aralığının aşımı nedeniyle niteliğini yitirecek maddeler, bozulabilir kargo olarak adlandırılır.

Kargoların içeriğini korumak ve bozulmalarını önlemek amacıyla; Turkish Cargo bünyesindeki bozulabilir kargo taşıma süreçleri özel olarak yürütülür. Her türlü bozulabilir madde, kendi özel şartlarına uygun olarak taşınır. Sebze, meyve, balık, et ve çiçek ürünlerinin, özel depolama odalarında tazeliklerinin korunması sağlanır. Deniz ürünü ya da işlenmiş gıda gibi hassas dondurulmuş kargolar, derin donduruculu depolarda özenle korunur. Telemetri sistemiyle ısı-nem takibi ve raporlama yapılır. Ayarlanmış sıcaklıkta herhangi bir sapma olduğunda sesli ve görsel alarm sistemi devreye girmektedir. Ayrıca haşere kontrolü ve hijyen prosedürleri titizlikle uygulanır.

Yetkili personel için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ve IATA PCR’da yer alan standartlar göz önünde bulundurularak düzenli eğitimler verilir.

Global hava kargo operasyonlarının yüksek standartta yapılabilmesi için, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA tarafından oluşturulan; eğitim, değerlendirme ve validasyon süreci sonunda sertifikasyon yeterliliğini sağlayan Turkish Cargo, bozulabilir ürün taşımalarındaki mükemmelliyetçi yaklaşımını simgeleyen CEIV Fresh sertifikasına sahiptir.

Aktif ve Pasif Çözümler:

Aktif Çözümler

Aktif Isı Kontrollü Konteyner

Uluslararası konteyner tedarikçileri Envirotainer ve CSafe ile yaptığı anlaşmalarla sıcaklık hassasiyeti yüksek olan ve bozulabilir kargolar uzun mesafeli uçuşlarda bile müşterilerin talep ettiği özellik ve kapasitelerde muhafaza edilir. Veri kayıt özelliğiyle müşterilere tüm süreçte yaşanan sıcaklık değişiklikleri raporlanabilmektedir.

Termal Dolly

Termal Dolly ısı kontrollü depodan uçak altına yada uçak altından ısı kontrollü depolara ısı hassasiyeti olan kargoların transferlerinde kullanılan aktif ısı kontrollü dollylerdir. Termal Dolly aynı zamanda bağlantı süresi kısa olan (1-4 saat arası) taşımalarda ısı hassasiyetli kargoların geçici depolanmasında da kullanılır.

Sıcaklık Kontrollü Depolama Bilgileri

İstanbul Hub’da yer alan depolama alanları:

  • Soğuk 0°C/+4°C ısı aralığında toplam alanı 549 m² olan 7 tane oda
  • Soğuk +2°C/+8°C ısı aralığında toplam alanı 879 m² olan 9 tane oda  
  • Serin +15°C/+25°C ısı aralığında toplam alanı 861 m² olan 9 tane oda
  • Dondurulmuş -20°C/-15°C  ısı aralığında toplam alanı 393 m² olan 5 tane oda

Turkish Cargo İstasyon Yeterlilikleri

bozulabilir kargo

Latest Posts

POPULER