TURKISH CARGO AMERİKA KITASINI HEDEFLİYOR

0
154

THY Kuzey Amerika kargo pazarına 1990’lı yıllarda charter uçuşlarla girmeye başlamıştı. Turkish Cargo Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Halit Anlatan‘a göre, bu şekilde tarifeli uçuşlara başlamadan önce piyasayı gözlemlemelerini sağladı ve Kuzey Amerika pazarına girdiklerinde fazla sorunla karşılaşmamış oldular.

turkish cargo

Bu başarının çoğu coğrafyaya da isnat edilebilir. Basra Körfezi’nde bulunan taşıyıcıların çoğu gibi, Turkish Cargo da İstanbul Havalimanı merkez olmak üzere  Asya, Avrupa ve Afrika arasında bir bağlantı noktası olarak konumlanarak hizmet veriyor. Avrupa’nın en doğu kıyısındaki İstanbul, aslında Şangay ve Hong Kong’a nazaran New York ve  Atlanta’ya yakın.

Küresel erişimini arttırmak için, Türk Hava Yolları interline anlaşmaları yapıyor ve yaklaşık 75 farklı taşıyıcı ile özel oran anlaşması (Special Prorate Agreement, SPA) var. Star Alliance üyesi olarak, Türk Hava Yolları’nın Melbourne, Perth, Sydney, Auckland gibi şehirlere ve Latin Amerika ve Afrika’daki bazı destinasyonlara  SPA anlaşmaları var.

Euro’nun Amerikan doları karşısındaki devalüasyonu gibi güçlü ekonomik teşviklerinde Amerikan pazarına odaklanmaya etkisi olduğunu söyleyen Anlatan,  “Bizim dinamik stratejimiz, kargo işi üzerinde  etkiye sahip olan ekonomik dalgalanmaları dengelememizi mümkün kılıyor” ” Avrupa’daki satışımızın, toplam ciromuz içinde çok yüksek bir yüzdesi var, bu huzursuz durumla başa çıkabilmek için, ABD çıkışlı hava kargo pazarında daha fazla bir paya sahip olmaya konsantre olduk. Ayrıca iç piyasada fiyatlarımızı ABD doları cinsinden ayarlamaya başladık. “dedi.

Turkish_Cargo1

Anlatan ayrıca ABD’ye ek olarak, Türk Hava Yollarının   “Maputo, Kinşasa ve Libreville gibi, niş Afrika destinasyonlarına odaklanmaya devam ettiğini söyledi. Anlatan : “Böyle niş pazarlara girme başarısı göstermemize, büyüyen uçuş ağımızın etkisi, katkısı göz ardı edilemez. Önceki yıllarda olduğu gibi biz,  hava kargo açısından, gelişmekte olan piyasalar üzerinde parmak izi bırakmaya devam edeceğiz” dedi. THY  Dakar, Lahor, Addis Ababa ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde varlığını kuruyor. “Sadece Afrika’ya odaklanmıyoruz , gelişmekte olan piyasalara iyi bir örnek de Türk Hava Yolları’nın haftalık kargo hizmetini başlattığı Hanoi olacak.” dedi.