Türk Savunma Sanayinden Katar Çıkarması

0
128

Müsteşar Demir: “Savunma alanında işbirliğine hazırız”

 

DIMDEX 2016 Savunma Fuarı, üst düzey katılımla birlikte Katar’ın Başkenti Doha’da başladı. 31 Mart’a kadar sürecek fuarda yerli firmalarımız ürün ve kabiliyetlerini sergileyecek. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, “Türkiye, savunma sanayi konusunda tüm ülkelerle ikili veya daha çok taraflı yeni stratejik ortaklıklar kurmaya hazırdır” dedi.

 

Türkiye’nin milli katılım sağladığı Doha International Maritime Defence Exhibition & Conference (DIMDEX 2016), bugün, Türk ve Katarlı üst düzey yetkililerin katılımıyla başladı. Dünyanın dört bir yanından ülkelerin katıldığı fuarda Türkiye’yi Savunma Sanayii Müsteşarlığı başta olmak üzere 23 firma ve kurum temsil ediyor.

Fuarın açılış töreni Katar Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammad Al Attiyah, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ve üst düzey askeri yetkililerin katılımıyla yapıldı. Katar Savunma Bakanı Al Attiyah ile başbaşa yapılan görüşmelerin ardından Milli Savunma Bakanı Yılmaz ve SSM Müsteşarı Demir, fuarın ilk gününde Türk firmalarına ait stantları gezerek ürün ve kabiliyetler konusunda bilgi aldılar. Mevcut deniz projeleri konusunda bilgi alan Tunus Deniz Kuvvetleri Komutanı Abderraouf Atallah ise Müsteşar Demir’e şapka hediye etti.

Uluslararası pazarda güçlü bir varlığımız var

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye adına fuarda bulunmanın SSM adına bir onur olduğunu belirterek şunları söyledi:

“DIMDEX2016’nın Türkiye ve Katar arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Türk savunma sektörü bugün havacılık, askeri gemi inşası ve zırhlı kara araçları, askeri amaçlı özel tekstil malzemeleri, mühimmatlar, füzeler ve elektronik harp konularında uluslararası pazarda güçlü bir duruşa sahiptir. Türkiye, savunma sanayi konusunda tüm ülkelerle iki veya daha çok taraflı yeni stratejik ortaklıklar kurmaya hazırdır. Bu amaçla 23 firmamızın katılımıyla buradayız.”

Fuarda Türkiye, SSM başta olmak üzere, TDA, MKEK, BMC, ASELSAN, ROKETSAN, MILSOFT, STM, ARES, AVS, ÖZTEK, YONCA ONUK, CTECH, TDA, ASPILSAN, HIGH TECH PORT, HAVELSAN, FEMSAN, TEKNOKAR, TRJET, ADİK, ONUR, BİTES, KİLİM gibi firma ve kurumların stantlarıyla temsil ediliyor.