Türk-Japon Ortak Yapımı ‘Ertuğrul 1890’ Sinema Severlerle Buluştu

0
152
Bakan Mahir Ünal: “Bu Film, Hangi Kültür ve İnançtan Olursak Olalım, Korumamız Gerekenin Kalbimizdeki İyilik Duygusu Olduğunu Anlatıyor…”

Bakan Ünal: “ Sinema Sektörüne 10 Yılda 146 Milyon Dolar Destek Sağladık…”
thy gala
Sinema tarihimizin dev bütçeli yapıtlarından Türk-Japon ortak yapımı ‘Ertuğrul 1890’ İstanbul Zorlu Performans Gösteri Merkezinde düzenlenen gala gecesiyle sinema severlerle buluştu.
‘Ertuğrul 1890’ filminin Türk sinema tarihindeki en büyük bütçeli yapıtlardan biri olduğunu dile getiren Bakan Mahir Ünal, galada yaptığı konuşmada filmin dünya standartlarında ses ve görüntü efektleriyle hazırlandığını ve çekimlerin iki ülkede 4,5 ayda tamamlandığını söyledi.
İnsanlık ve yardımlaşma duygularına günümüzde ne kadar ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, bu iyilik duygusunun sinema diliyle ifade edilmesinin ayrı bir güzellik olduğuna dikkati çekti.
Korumamız gereken temel şeyin kalbimizdeki iyilik duygusu olduğunu belirten Bakan Ünal, ‘Ertuğrul 1890’ ile bunun bir kez daha hatırlatıldığını sözlerine ekledi.
Sinemaya 146 Milyon Dolar Destek
Sinema sektörüne 10 yılda toplam 146 milyon dolar destek aktardıklarını söyleyen Bakan Mahir Ünal, sektörün kültürün tanıtılmasına önemli katkı sağladığına işaret etti.
İnsana ait olan ve insanca olan şeylerin yaşatılması gerektiğini sözlerine ekleyen Bakan Ünal, sinema sektörüne 2002 yılına kadar aktarılan desteğin 5,7 milyon lira olduğunu belirterek, desteklerini bundan sonra da sürdüreceklerini söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın yanı sıra galaya katılan davetliler arasında; Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile sinema ve sanat dünyasından pek çok isim yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 2 =