Latest Posts

Türk Hava Yolları’nın Ortalama Filo Yaşı Sadece 7,5

Türk Hava Yolları, dünyadaki diğer havayolu şirketlerinden çok daha fazla noktaya hizmet vermesiyle tanınıyor. Böylesine yaygın bir ağa sahip olması ile birlikte buna uygun olarak çeşitli bir filoya sahip ve hem Airbus hem de Boeing’den tek ve çift koridorlu jetleri işletiyor. Bunların arasında, filonun ortalama yaşını düşürmeye yardımcı olan birkaç yeni nesil model var.

GENÇ BİR FİLO

Havacılık endüstrisinin şu anda tabağında çok şey var. Şirketler, sürmekte olan korona virüs salgını fırtınasını atlatmaya çalışırken, uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine de odaklanmaya çalışıyor. Nitekim, birçok hava yolu şirketi ve üretici, 2050 yılına kadar otuz yıl içinde net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi hedefliyor.

Sürdürülebilirlik, bugün Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı’nın FTE APEX Virtual Expo’da tartıştığı konulardan biri oldu. Taşıyıcıların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilmesinin yollarından biri, filosuna modern uçakları katmaktır. Bu durum çevre üzerindeki olumsuz etkileri azalttığı gibi ortalama filo yaşını da düşürüyor. 

Aycı şöyle diyor:

ilkr

“Bugün, yeni nesil uçaklarla dünyanın en genç filolarından birine sahibiz. Filomuzun ortalama yaşı sadece yedi buçuk yaşında. Bu, düşük karbon emisyonlarına ve daha fazla verimliliğe sahip olmamıza izin veriyor. Geçen yıl binlerce ton karbon emisyonu tasarrufu yaptık”

AVRUPALI RAKİPLERİNİN ÖNÜNDE

Yeni nesil uçaklar, Türk Hava Yolları’nın yakıt tüketiminin “ % 20 daha verimli ” olmasını sağladı . Bu gelişimin temel taşları Airbus A321neo, Airbus A350, Boeing 737 MAX ve Boeing 787 oldu. Türk Hava Yollarının daha eski uçakları bile nispeten genç olup, yaş ortalaması da Avrupa bayrak taşıyıcılarını geride bırakmasına neden olmuştur. Bazı bayrak taşıyıcıların filo yaş ortalaması;

  • Alitalia – 15 yaşında
  • Lufthansa – 11,5 yaşında
  • Air France – 14,5 yaşında
  • British Airways – 12.9 yaşında
  • Iberia – 9.1 yaşında

Kaynak: simpleflying.com

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.