Latest Posts

Türk Hava Yolları’nın mayıs ayı doluluk oranı yüzde 80’i aştı

84 / 100

Türk Hava Yolları’nın mayıs ayı doluluk oranı yüzde 80’i aştı, taşınan yolcu sayısı ise 6,3 milyon oldu

Küresel havayolu endüstrisinde pandeminin olumsuz etkilerinden en hızlı şekilde sıyrılan havayolu olan Türk Hava Yolları gökyüzündeki başarılı günlerini yeniden yaşıyor. Sektörün durma noktasına geldiği sıfır yolculu günleri güçlü bir performans ile geride bırakan şirket mayıs ayında yüzde 80 doluluk oranını aşarak 6,3 milyon yolcu taşıdı.

Mayıs ayı yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıklayan bayrak taşıyıcı havayolu, bazı ülkelerin seyahat kısıtlamalarını sürdürmesine rağmen, artan talebe istinaden misafirlerine sunduğu koltuk kapasitesini 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 12,6 artırdı.

doluluk oranı

Şirketin mayıs ayı rakamları ile ilgili görüşlerini aktaran Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi; “Pandemi günlerinde sektörümüz durma noktasına gelse de biz Türk Hava Yolları ailesi olarak hiç durmadık. Başarıyı hedefleyen rotamıza daha güçlü şekilde döneceğimizi bilerek çalıştık, bugünleri hedefledik.  Mayıs ayı rakamlarımız hedeflerimizin ve hayallerimizin gerçekleşmeye başladığını gösteriyor. Mayıs ayında Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı seyahat deneyimini tercih eden 6,3 milyon misafirimiz ile bulutların üzerinde yeniden görüşeceğimize inanıyor ve onlara teşekkür ediyoruz.  Şimdi yeniden güzel şeyler konuşma zamanı…” dedi.

Türk Hava Yolları’nın yalnızca yolcu taşımacılığında değil hava kargo sektöründe attığı adımlar da başarı getirdi. Mayıs ayında taşınan kargo ve posta hacmi 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,3 artarak 144 bin tona ulaştı. 

Mayıs 2022 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre;

  • Toplam 6,3 milyon yolcu taşıyan Türk Hava Yolları’nın dış hat doluluk oranı yüzde 79,5; iç hat doluluk oranı ise yüzde 83,7 olarak gerçekleşti.
  • Mayıs ayında taşınan Kargo ve Posta hacmi 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,3 arttı ve 144 bin tona ulaştı. 

Ocak- Mayıs 2022 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre ise;

  •  Ocak- Mayıs döneminde taşınan yolcu sayısı 24 milyon olarak gerçekleşti.
  • Toplam yolcu doluluk oranı Ocak- Mayıs döneminde yüzde 73,5 olarak gerçekleşti. Yurt dışı yolcu doluluğu yüzde 72,5 seviyesinde gerçekleşirken, yurt içi yolcu doluluğu yüzde 82,8 olarak gerçekleşti.
  • Toplam Arz Edilen Koltuk Km (AKK) Ocak – Mayıs döneminde 2019 yılında 72,7 milyar iken, 2022 yılında 71,8 milyar olarak gerçekleşti.
  • Ocak – Mayıs döneminde toplam taşınan Kargo ve Posta 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 13,4 artarak 673 bin ton olarak gerçekleşti.
  • Mayıs ayı sonunda filodaki uçak sayısı 376 oldu.
türk hava yolları, doluluk oranı

Türk Hava Yolları Hakkında:

1933 yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 377 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 286 uluslararası, 53 yurtiçi olmak üzere dünyada 129 ülke ve 339 noktaya uçmaktadır. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin ve Instagram sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Star İttifakı Hakkında:

Star İttifakı (Star Alliance) ağı, küresel erişim, dünya çapında tanınma ve kusursuz hizmet gibi bir müşteri değer önermesine dayanan ilk gerçek küresel havayolu ittifakı olarak 1997 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana, İttifak (Alliance) yolculuğu boyunca müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanarak, en büyük ve en kapsamlı havayolu ağını sunmaktadır.

Üye havayolları; Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Air Portugal, THAI, Turkish Airlines ve United’dır. Genel olarak, Star İttifakı ağı hâlihazırda 197 ülkedeki yaklaşık 1.300 havalimanına 12.000’den fazla günlük uçuş sunmaktadır. Bununla birlikte, Star İttifakı Bağlantı Ortakları (Star Airlines Connecting Partners) olan Juneyao Airlines ve THAI Smile Airways tarafından da bağlantılı uçuşlar sağlanmaktadır.

Latest Posts

POPULER