Türk Hava Yolları’nın gözü Dubai’de

0
112

dubai

Pist onarımı sonrası Türk Hava Yollarının gözü Dubai’de

Türk Hava Yolları Dubai Uluslararası Havaalanı‘ndaki pist onarımı nedeniyle geçen yaz faaliyet yavaşlatmıştı. Dubai noktasından yolcu sayısının bu yıl yüzde 9 büyüme bekliyor.

Geçen yıl 80 gün için,haftalık 14 olan uçuş sayısını 11’e indirmesine rağmen Türk Hava Yolları İstanbul’a Dubai’den 336.746 yolcu taşıdı.

 Emre İsmailoğlu, Dubai ve Kuzey Emirlikleri Türk Hava Yolları Genel Müdürü “Bu yıl büyüme geçen yıla göre daha iyi olacak”dedi.

“Bizim her gün iki uçuşumuz var, ama geçen yıl havaalanında inşaat vardı, bu yüzden biz haftada 14 olan uçuşumuzu 11’e düşürmüştük. Bu yıl hiçbir sorun yok. “

Abu Dabi’den, Türk Hava Yolları’nın yolcu sayısı, geçen yıl yaklaşık yüzde 4  arttı. Havayolu başkentten haftada dört uçuş gerçekleştiriyor. Abu Dabi için beklenen büyüme rakamları verilmedi.

Türk Hava Yolları’nın büyüme arzusu  Basra Körfezi taşıyıcılarını – Emirates, Etihad ve Qatar Airways- takip ediyor gibi.  2023 yılına kadar hedefi 450 uçakla neredeyse filosunu iki katına çıkarmak. Havayolu bu yılın sonunda kadar 263 olan mevcut uçak sayısını 300’e çıkarmayı planlıyor.

Ancak, Sayın İsmailoğlu Türk Hava Yolları’nın, dünyanın en büyük yolcu uçağı, A380’i  yakında işletme olasılığını reddetti.

Mart ayında, Türk Hava Yolları’nın Malezya Havayollarına ait altı A380 kiralamayı düşündüğü bildirilmişti. Bu sayede taşıyıcı, uçakları satın almanın ağır mali harcamaları olmadan, operasyonel kapasitesini arttımış olacaktı.

Sayın İsmailoğlu bunu reddetti.

“Atatürk Havaalanı, bu uçak [A380] için uygun değildir. Şimdilik bu uçağı satın almayı düşünmüyoruz “dedi.

Çift katlı uçaklar için  özel kapılar gerekmektedir. Dünya çapında bütün havaalanlarında bunu bulmak mümkün değildir.

Sayın İsmailoğlu Türk Hava Yolları’nın büyümesinin, İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı kapasitesi ile sınırlı olduğunu da sözlerine ekledi, 2017 yılında İstanbul’un yeni havaalanı açılmaya hazırlanıyor.

35 milyar dolarlık havalimanı, yılda 150 milyon yolcu karşılamak için, altı pist, 500 uçak park noktası kapasitesine sahip olacak.

“Kapasite eksikliği nedeniyle Atatürk havaalanında büyümek zor, bu yüzden üçüncü havalimanı bir ihtiyaç,” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here