Türk Hava Yolları USD ye geçiyor

4
86

thy rekabetTürk Hava Yolları bir süre önce bilet fiyatlamalarınında USD ye geçme kararı aldı. Diğer havayolları ister istemez milli havayolunu takip ediyor. Lufthansa EUR da kalacağını duyurmuştu. Geçiş süreci sonrasında gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Bu konuda yazı yazmak için bir çok kurumla görüşmeye çalıştım. Çünkü konuya hakim değildim. Yıllar önce ülkemizde havayolları USD üzerinden kargo ve bilet fiyatlaması yapıyordu. EUR nun güçlenmesi üzerine USD ye geçildi. Şimdi USD güçleniyor görünümü hakim ve uzun yıllar sonrasında USD ye geçiliyor. Havayolları fiyatları USD ye çevirmek için gece gündüz çalışıyorlar.

Araştırma yaparken Mehmet Gem beyin yazısı ile karşılaştım. Bu konuda en net yazı kendisine ait. Kendisinin izniyle yazısını paylaşıyorum.

TURK HAVAYOLLARI USD EURO PARITE RAKKAMLARI VE BIRLIGIMIZ

Sevgili Meslektaşlarım,

Geçen hafta hepimize ulaşan THY YR harçları ile ilgili konuyu bile idrak edememişken dün malumlarınız olduğu üzere THY’nın EURO’dan USD’ye geçiş yazısını aldık.

YR Harçları Körfez savaşında Petrol fiyatlarının artmasından dolayı havayollarının uygulamaya koyduğu bir harç olmasına rağmen ve tüm dünya’da petrol fiyatları en düşük seviyelerde iken, geçen hafta yeniden YR HARÇLARINA yapılan zamlara ne üyeler ne de birliğimiz tek bir kelime dahi olsa itiraz etmedi.

Hatta artık bu harçların kalması gerekliliği çoktan savaş’ın bittiği ve tek bir alan vergisi ile biletlerin oluşturulması gerekliliğine de herhangi bir kimsenin itiraz ettiğine şahit değilim.

Dün tarafımıza tevdi edilen yeni tamimde EURO’dan USD’ye dönüşte THY’nın uygulamış olduğu parite nasıl oluyorda 1,33 olabiliyor anlaşılır değil bu bilet fiyatlarına zam yapmak olmuyor mu?

Zaten iç pazarda yurt dışı satış acentelerine göre parkurlar bazında 200 EURO ile 900 EURO arasında fazla fiyatla satış yapan TÜRKİYE acenteleri birde pariteden gelecek zam ile daha da fazla gelir kaybına uğramayacak mı?

Bu nasıl bir düzen, anlayış ve dayatmadır.

Sayın Muammer Güner 2007 yılında komisyon’dan, sc’ye dönüşte yakınınızdaki tüm acenteler ve arkadaşlarınızın ısrarına rağmen sc’ye Amerika’da ve tüm dünya’da kriz var bilet fiyatları ucuzlayacak dolayısı ile komisyonla bilet satarsanız gelirleriniz azalacak vabında yapılan açıklama ile sektör ve ülke adına sc’ye dönüşe onay vererek bir iki sene sektörün çekeceği sıkıntıyı daha sonra nasıl olsa ekonomilerde büyüme olunca bu zarar tolere edilir diye hiç hesaplamadan sc’ye kurum adına, kurumun üyeleri adına hiçbir protokol ve anlaşma yapmadan onay verdiniz.
Bu anlaşmanın akabinde tüm havayolları sektör ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynamaya başladılar, kah internetten bilet satışlarının sc’lerini düşürdüler, kah sıfır sc ile bilet sattılar, kah acentelerin sc miktarlarına uzun zaman zam yapmadılar, kah yaptıkları zamları sonra yine geri aldılar, sektör üzerinde istedikleri her türlü tasarrufu sağlar oldular.
Sektör ile hiç bu konuyu paylaşmadan ben yaptım oldu kısa dönemli acenteler zarar etmesinler diye baktığınız ve gördüğünüz olay uzun vadede sektör adına bir sürü olumsuzlukları ile bize dönüş yapıyor ve elinizden, elimizden maalesef şu an bir şey gelmiyor.

Geldiğimiz noktanın en büyük müsebbibi sizsiniz buyrun şimdi ortalığı temizleme görevi size düşmekte, ben taslak kanuna (MADDE 2- 1618 sayılı Kanunun 3. maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “ Seyahat acenteliği ve münhasır hizmetleri MADDE 3- (8) Seyahat acentelerinin uçak bileti satışlarında, tüketicilerden tahsil edecekleri servis taban ücretleri, Bakanlık ve Birliğin ortak kararı ile yıllık olarak tespit edilir ve tüm seyahat acenteleri tarafından uygulanır) bu maddeyi koydurdum demeniz hiçbir anlam ifade etmez kendi elinizde bulunan hakkı sermaye sahibi ve gücüne teslim ederseniz onlardan asla geri alamazsınız ve bu madde asla bizim kanunumuzda olamaz, kazanılmış hakkı geri veren bir sektör yöneticisi olarak tarih sizi de yazacaktır.

Tüm bu yazının üzerine söylenecek tek bir söz şu olabilir !!!!

SARI ÖKÜZÜ VERMEYEYDİK iyi idi

Saygılarımla

Mehmet GEM
Engin Havacılık – LMFC Turizm

Mail: info@enginhavacilik.com
Gsm: (0533) 630 42 69 TURKCELL ( SAHSI )
Msn – Skype: mehmet.gem
Facebook: mehmet.gem
Twitter: @MEHMETGEM
TÜRSAB A – 4105

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here