Türk Hava Yolları (THY) Müzesi Açıldı

0
135

Müze kurma kararı alan THY,başlattığı proje ile daha önce uçuş hizmeti vermiş ve emekli olmuş çalışanları ile bağlantı kurarak müzede sergilenecek ürünlerin toplanmasını tamamlayarak Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda yeni müzesini açtı. Müzede THY’nin 1933 yılından bu güne kadar geçen yolculuğu anlatılıyor.

 

Müze kurma kararı alan THY,başlattığı proje ile daha önce uçuş hizmeti vermiş ve emekli olmuş çalışanları ile bağlantı kurarak müzede sergilenecek ürünlerin toplanmasını tamamlayarak Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda yeni müzesini açtı. MüzedeTHY‘nin 1933 yılından bu güne kadar geçen yolculuğu anlatılıyor.

 

Bir süre önce müze kurma kararı alan THY, tamamlanan projenin arkasından yeni müzesini,Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda açtı. Kabin Hizmetleri ve Kabin Eğitim tarihini yansıtan müzede sergilenen tüm ürünler emekli olmuş personelden toplandı. MüzedeTHY‘nin 1933 yılından bu güne kadar geçen yolculuğu anlatılıyor.
THY‘nin Uçuş Eğitim Başkanlığı, köklü bir geçmişe sahip kurumun kabin tarafının tanıtılması için 2012 yılında bir müze açma kararı aldı. THY‘de uçuş hizmeti vermiş ve emekli olmuş çalışanlarla müze için bağlantı kuruldu. Amatör bir ruhla müzede sergilenecek ürünler toplanmaya başlandı. THYnin 1933 yılında başlayan yolculuğunda hem ziyaretçileri hem de aileye katılacak olan kabin memurları adaylarını görseller ile zamanda bir gezintiye çıkarmak amaçlandı. 2014 yılının Ocak ayında müze, kolleksiyonerlerin, THY‘de çalışan ve emeklilerin katkıları sayesinde ziyarete açıldı. Açıldığı andan itibaren birçok ziyaretçinin ilgisini ve büyük beğenisini kazanan müzede 1950’lerden bu yana kullanılan üniformalar, biletler, ikram malzemeleri, maket koleksiyonu, acil durum kartları, çekçekler, çantalar, kurumsal tarihi yansıtan kitaplar, ekiplerin kullandığı aksesuarlar ile geçmişi yansıtan fotoğraflar yer alıyor.
Geçmişten günümüze bir yolculuk imkanı sunan müze, kabin memurları adaylarının ne denli büyük bir aileye katıldıkları bilinci oluşturmasına da yardımcı oluyor. THY’nin Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda, Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak’ın önderliğinde kurulan müzede en çok ilgi çeken bölüm ise kabin ekiplerinin sergilendiği bölüm. Çolak, koleksiyonun her geçen gün biraz daha büyüdüğünü beyan etti.

THY HAKKINDA GENEL BİLGİ

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye‘nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY’nin merkezi Atatürk Havalimanı‘ndadır. Ayrıca Ankara‘da, EsenboğaUluslararası Havalimanı’nda da bir hub’ı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları‘nın uçuş ağıAvrupaOrta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey AfrikaGüney Afrika , Kuzey ve Güney Amerika‘ya kadar uzanmaktadır. Borsa İstanbul‘da THYAO kodu ile işlem görmektedir. 2011 yılında toplam 32.621.641 yolcusu vardır. Skytrax’ın 2013 ödüllerine göre Avrupa‘nın en iyi havayolu ve Dünya’nın en iyi 9. havayoludur. Ayrıca bunun dışında birçok alanda yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları, şu anda 105 ülkede 202 dış hat ve 41 iç hat olmak üzere 243 noktaya sefer düzenlemektedir. Bu uçuş ağı ile en çok uçuş ağı bulunmakta olan hava yolları listesinde dünyada 4. sırada yer almaktadır.

www.novahaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here