86 / 100

Türk Hava Yolları, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışıyla beraber Rize-Artvin uçuşlarına başladı

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımlarıyla açılışı gerçekleştirilen ve Türkiye’de deniz dolgusu üzerine inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı’na uçuşlara başladı.

            2017 yılında projelendirilerek yapımına başlanan ve beş yıllık bir süre zarfında tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı, modern pist yapısı ve teknolojik donanıma sahip terminal binasıyla Karadeniz’in coğrafi özelliklerine uyumlu olarak inşa edildi. Deniz dolgusu havalimanı olması yönüyle dünyada beşinci olma özelliğine sahip ve içerisinde çay müzesi bulunan havalimanına Türk Hava Yolları, ilk kez TK2538 uçuş koduyla havalanan Airbus A330 tipi ‘’Rize-Artvin’’  isimli uçağıyla teker koydu.

14 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla İstanbul Havalimanı ve Rize-Artvin Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar haftanın 7 günü düzenlenecek olup; seferler, İstanbul Havalimanı’ndan saat 12.00’de, Rize-Artvin Havalimanı’ndan ise saat 15.05’te yapılacak.

Uçuşların başlamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi;  ‘’Türk Hava Yolları olarak bugün, ülkemizin küresel havacılık endüstrisindeki yükselişine bir katkı daha sağlıyoruz. Dünyanın kapılarını Anadolu’ya açma ve havayolunu halkın yolu yapma çalışmalarımızın neticesiyle Rize-Artvin Havalimanı’na kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.

türk hava yolları

Rize ve Artvin’in doğal güzellikleriyle dünyanın bu güzelliklere olan ilgisini buluşturmayı hedefleyen uçuşlarımız ile bölgenin ekonomik ve kültürel kalkınmasına ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Yeni havalimanının ülkemize hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin havacılık sektöründeki yükselişine liderlik yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen herkese bu yatırım için teşekkür ediyorum.’’dedi.

türk hava yolları

AnadoluJet Haftanın Yedi Günü Uçuş Düzenleyecek

Türk Hava Yolları’nın prestijli markası AnadoluJet de Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanları’ndan Rize-Artvin Havalimanı’na haftanın 7 günü sefer düzenleyecek. Uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan saat 14.30’da, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan ise 16.35’te yapılacak olup; Rize-Artvin Havalimanı’ndan saat 18.40’ta gerçekleştirilecek. *

 Türk Hava Yolları ve uçuş tarifesi ile ilgili ayrıntılı bilgilere www.turkishairlines.com üzerinden, 444 0 849 numaralı Çağrı Merkezi’nden veya satış ofislerinden ulaşılabilir.

türk hava yolları

* Sefer saatleri aylara göre değişkenlik gösterdiği için uçuşların başlayacağı tarihteki saatler baz alınmıştır. (Detaylı bilgi için internet sitesi ziyaret edilebilir.)

Türk Hava Yolları Hakkında: 

1933 yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 372 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 51 yurtiçi, 279 uluslararası olmak üzere dünyanın 128 ülkesindeki 330 şehirde 335 noktaya uçan havayolu şirketidir. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya FacebookTwitterYouTubeLinkedİn ve Instagram hesapları üzerinden ulaşılabilir. 

türk hava yolları

Star İttifakı Hakkında: Star İttifakı (Star Alliance) ağı, küresel erişim, dünya çapında tanınma ve kusursuz hizmet gibi bir müşteri değer önermesine dayanan ilk gerçek küresel havayolu ittifakı olarak 1997 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana, İttifak (Alliance) yolculuğu boyunca müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanarak, en büyük ve en kapsamlı havayolu ağını sunmaktadır. Üye havayolları; Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air,

LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Air Portugal, THAI, Turkish Airlines ve United’dır. Genel olarak, Star İttifakı ağı hâlihazırda 197 ülkedeki yaklaşık 1.300 havalimanına 12.000’den fazla günlük uçuş sunmaktadır. Bununla birlikte, Star İttifakı Bağlantı Ortakları (Star Airlines Connecting Partners) olan Juneyao Airlines ve THAI Smile Airways tarafından da bağlantılı uçuşlar sağlanmaktadır.

türk hava yolları