Türk Hava Yolları, Emirates,Ethiad ve Qatar Airways ile Mücadeleye Girişiyor.

1
306

thy rekabetTürk Hava Yolları, Emirates,Ethiad ve Qatar Airways ile Mücadeleye Girişiyor.

Dubai World Central( Dünya Merkezi Dubai) ismiyle bile, Emirliğin küresel seyahatin merkezi olma isteğini yansıtıyor.İstanbul da aynı tutkuyu paylaşıyor.

 

Türk Hava Yolları 263 olan uçak sayısını 2023 yılına kadar neredeyse ikiye katlayarak 450 uçağa ulaşmayı planlıyor.Bu yılın sonuna kadar ise 300 uçağa ulaşmayı hedefliyor.

Böyle bir büyümeyle,Dubai, Abu Dabi ve Doha da uluslararası hub kurmak için yarışan , bölgenin üç büyük havayolu ,Emirates, Etihad Airways ve Qatar Airways’ e meydan okuyor.

THY “Dünyanızı Genişletin”kampanyasını desteklemek için Lionel Messi ve Didier Drogba gibi futbol devleriyle anlaşma imzaladı.Bu,her yıl 1milyardan fazla bir mega bütçeyi pazarlamaya ayıran körfez taşıyıcısı Emirates’e bir pazarlama baskısı.

 

Havacılık Merkezi (Çapa) kıdemli analisti Will Horton “THY’nin yüksek büyüme oranı, Ortadoğunun üç büyüğünü daha fazla rekabet içine getirecek,” dedi.

 

Türk Hava Yolları da Dubai’nin taktiğini taklitle, havalimanını genişletmeye gitti.İstanbul Atatürk Havalimanı 2013 yılı rakamlarından  %11 artışla, geçen yıl, 57 milyon yolcuyu ağırladı.

 

Oranlara bakılırsa aynı dönemde % 6.1 artış yapan Dubai’yi geride bıraktı.Dubai ise Ocak ayında 6.8 milyon yolcuyla yeni bir rekora imza attı.

Abu Dabi %20 artışla 20 milyon yolcuya, Doha %13 büyümeyle 26.35 milyon yolcuya hizmet verdi.

 

2013 yılında, Dubai, ikinci havaalanı Al Maktum Uluslararası’nın ilk aşamasını tamamladı. Katar, Hamad Uluslararası Havaalanını açtı. Abu Dabi , 2017 yılında, bir yılda 30 milyon yolcuya hizmet için tasarlanmış dev bir tesis olan  Midfield Terminalini açacağını söyledi.

 

İstanbul’un yeni havalimanının ilk aşaması 2017 yılında açılacak.35 milyar dolarlık yatırımla,altı pist, 500 uçak park noktası ile 150 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olacak.

 

Türk Hava Yolları’nın coğrafik konumu, Körfez taşıyıcılarından farklı olarak pazar erişimini kolaylaştırır. Avrupaya daha yakın ve Afrika’da birçok noktaya da dar gövdeli uçaklar ile ulaşılabilir.

 

Son yıllarda A380 gibi büyük uçakların satın alınması,Emirates gibi Basra Körfezi taşıyıcılarının ekonomik ölçekte yükselmelerini sağlamıştır.

 

Türk Hava Yolları, dünyanın en büyük yolcu uçağına henüz sahip değil. Ancak Malezya Havayollarından  altı adet  A380’i kiralamayı düşünüyor ve böylece bu uçaklara, büyük mali harcama yapmadan sahip olarak operasyonel kapasitesini arttıracak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here