Türk Hava Yolları Hırvatistan Havayolları ile ilgileniyor

0
64

hırvatistan havayollarıHırvatistan Havayolları ( Croatia Airlines ) an itibariyle satışta değil ancak yakın zamanda bu durum değişebilir.

Hırvat Basınından reports tportal’ın 13 mayıs tarihli haberine göre Türk Hava Yolları insan kaynakları direktörü AbdülKerim Çay Dubrovnik’e gerçekleştirilen ilk uçuş sırasında verdiği demeçte Türk Hava Yollarının Hırvatistan havayollarını satın almayı ciddi şekilde düşündüğünü açıkladı.

İstanbul ve Dubrovnik arasında başlatılan uçuşlar Dubrovnik’in sahip olduğu potansiyel farkedildiğinden , her yıl gelen daha fazla ziyaretçi çeken dünyaca ünlü kültür ve turizm merkezi olması sebebiyle gerçekleştirilmiştir.

Türk Hava Yolları bu noktayı kendi uçuş ağına katmak için on yıl süren müzakereler gerçekleştirdi.

Hırvatistan uçuşlarının başlatılmasının yanı sıra, Türk Hava Yolları ciddi bir şekilde Hırvatistan Havayollarını satın alma potansiyeli ile ilgileniyor. Çay’ın yaptığı açıklamada detaylı bilgi vermemesine rağmen her iki şirketin, karşılıklı menfaatinin olacağını açıkladığı söyleniyor. Son zamanlarda Hırvatistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok başarılı bir şekilde geliştirilmesi, ekonomik ve siyasi ilişkilerin güçlendirilmesi, Zagreb ‘te düzenlenen Hırvat-Türk İş Forumu‘na , Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılması ile teyit edilmiştir.

Hırvat hükumeti , devlete ait bazı şirketlerin satışını başlatmak için hazırlıklar yaparken muhalefet, kamu, sendikalar ve iktidar koalisyonundan her hangi bir itirazın olmaması düşünülenden daha kısa süre içerisinde bu satışın gerçekleşebileceğini düşündürüyor.