Turizmde Beklenen Gelir Kaybı 7,5 Milyar Dolar

0
90

turizm_antalyaTurizmdatabank’ın, Kriz Sonrası Türkiye Turizmi revize verilerine göre, 2016’da 6,5 milyon turist 7,5 milyar Dolar gelir kaybı olacak.

Rusya ve Avrupa pazarlarında görülen önemli daralmalar karşısında Türkiye turizmi turist sayısı ve turizm gelirinde düşüş yaşayacak.

Turizmdatabank, Mart ayı verilerine göre turist ve gelir kaybı tahminlerini revize etti. Buna göre 2016 gelir kaybı 7,5 milyar Dolar’ı aşacak.

Turizmdatabank’ın, Kriz Sonrası Türkiye Turizmi Araştırması’nda ortaya koyduğu 4 farklı senaryo revize edildi, buna göre kayıplar giderek artıyor.

En kötümser senaryoya göre Türkiye, 2016 yılında 6,5 milyon turist ile 7,5 milyar Dolar gelir kaybedecek.

İyimser senaryoda ise turist kaybı 3 milyon, gelir kaybı da 3,6 milyar Dolar.

Öte yandan Rusya ve daralan bazı Avrupa pazarlarının ağırlığı Antalya’da olduğundan, turist ve gelir kaybı en fazla bu ilde yaşanacaktır.

Yapılan tahminlere ve en kötü senaryoya göre; Antalya’nın turist kaybı 3,5 milyonu bulabilecek.

Rusya Federasyonu Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Andrey Gavrilov, Türkiye’nin 2,5 milyon Rus turist planlarının gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Gavrilov, eskiden Rusya’dan milyonlarca turistin Türkiye’ye tur operatörlerinden satın aldıkları charter seferleri ile gittiğini hatırlatarak, “Şu anda Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın önerileri mevcut, bu öneriler sektör için Türkiye’nin turizm merkezlerine turist gruplarının gönderilmesini yasaklıyor. Bunun yanı sıra bireysel turistlerin sayısının 2,5 milyona ulaşması ihtimali de çok düşük” dedi.

Kaynak turizmaktuel.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here