Ticari Uçaklardaki Hava Kalitesi Ne Kadar Güvenli?

0
135

 

Ticari Uçaklarda Kabin Hava Kalitesi Tartışılıyor.

Ticari uçakların yol aldığı irtifada hava basıncı,  insanların normal olarak nefes almasına izin vermez.

Bunun üstesinden gelmek için, boşaltma havası olarak bilinen, uçağın motorlarından çekilen, sıcak basınçlı hava,  solunabilir hava sağlamak için soğutularak kabin içine  verilir.

Bu başlı başına bir sağlık riski teşkil etmiyor ancak motor contalarındaki potansiyel hatalar, motorun metal parçalarını yağlamak için kullanılan motor yağı, hidrolik sıvılar gibi organikfosforlar olarak adlandırılan zararlı kimyasalların soğutulan havaya karışmasına yol açabileceğine inanılıyor.

Uzun vadeli olarak sık sık bu düşük seviyede kirliliğe maruz kalmanın bazı rahatsızlıklara yol açtığını ortaya koyan araştırmalardan biri İngiltere’de yapılmış. Bu kaynak gösterilerek ciddi şekilde hastalandıklarını düşünen aktif olarak görevli olan ve emekli olmuş 17 kabin görevlisi İngiltere’de dava açmayı planlıyor.

İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi ( CAA) ve İngiliz havayolları , “Aerotoxic sendromu” olarak bilinen bu durumun varlığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmadığını açıkladı.

CAA’ya  sunulan güvenlik raporlarına göre, Nisan 2014 ve Mayıs 2015 arasında kabinde duman görülen 251 olay meydana geldi.

Londra’daki Biolab Tıp Ünitesi doktorlarından Dr. Jenny Goodman tedavi ettiği bir çok kabin görevlisinden, motor çalışmaya ilk başladığı anda kabinin duman ile  dolduğunu anekdot olarak duyduğunu söyledi. Bu duman yolcular uçağa alınana kadar buharlaşıp kayboluyor ancak kabin görevlileri buna maruz kalıyor.

Dr Goodman aerotoxic sendromun özellikle merkezi sinir sistemini ve beyni etkilediğini ; migren, yorgunluk, düşünme zorluğu, eklem ve kaslarda ağrı, solunum problemleri, sindirim sorunları ve kadınlar için meme kanseri riski de dahil olmak üzere geniş kapsamlı belirtilere yol açabileceğini söylüyor.

Londra Imperial Koleji’nin İngiltere Halk Sağlığı Toksikoloji Birimi müdürü Prof Alan Boobis’e göre kabindeki kimyasalların düzeyleri “normal bir ev veya işyerindekine benzer” ve ciddi bir sağlık riski teşkil etmiyor. “Dr Goodman’ın tarif ettiği semptomlardan , kabinde kokulu bir duman soluyan bireylerin “nosebo etkisi” yaşadıkları sonucunu çıkarabiliriz” diyor.