THY Teknik’te kadın teknisyenlerin sayısı hızla artıyor.

0
112

thy teknik2Türk Hava Yolları Teknik AŞ’de görev yapan kadın teknisyenlerin sayısı hızla artıyor.

Uçakların bakım ve onarımın gerçekleştiren kadın teknisyenler, insanların THY Teknik AŞ’de çalıştıklarına inandıramadıklarını ve en çok karşılaştıkları sorulardan birinin ise “Hostes misiniz” olduğunu söylüyor.

 

Türk Hava Yolları Teknik AŞ’de yıllar önce sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen kadın teknisyenlerin sayısı hızla artarak 85’e ulaştı. Kadın teknisyenlerin 72’si uçak bakım ve onarımında çalışıyor.

 

1993 yılında THY Teknik AŞ’de göçreve başlayan ve gösterdiği başarılarla THY’nin ilk ve tek kadın başteknisyeni olan Nursel Ünden Ortaç, ”Türk Hava Yolları ile tanışıklığım ilk 1986 yılında oldu. 2008 yılından itibaren Türk Havayolları Teknik AŞ’de kalibrasyon atölyesinde başteknisyenlik yapıyorum. Türk Hava Yolları’nın ilk ve tek bayan başteknisyeniyim. Meraklısı olana işimizi detayı ile anlatıyoruz. Güzel bir duygu”  ifadelerini kullandı.

 

Teknisyenlerden Tuğçe Pınarbaşı ise, ”Yaklaşık dört yıldır iniş takımları teknisyeni olarak çalışıyorum. İniş takımları teknisyeni olarak ilk bayan teknisyen benim. Türkiye’de tek ben varım. İniş takımlarının parçaları ve bakımları biraz daha ağır geçiyor. Ama işinizi seviyorsanız, özenle çalışıyorsanız bunların hepsinin üstesinden geliyorsunuz. Bir bayan nasıl uçak tamir eder. Hiç kimse inanmıyor. Hatta artık resimlerimi çıkarıp gösteriyorum bakın ben böyle çalışıyorum. Bayanların da bu işi yaptığını hatta daha özverili yaptığını ispatladığımızı düşünüyorum. Herkese de örnek olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Erkek meslektaşlarından büyük destek gördüğünü söyleyen Pınarbaşı, “Çalışma arkadaşlarımla aram gayet iyi. Bana yapamazsın dedikleri her işi yapmaya çalıştığım ve uğraştığım için onların da hoşuna gidiyor. Aksine bana destek veriyorlar her zaman. Her anlamda hem güç anlamında hem de akıl anlamında destek veriyorlar bana” dedi.

istanbulajansi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here