THY pilotu, Twitter’da Brüksel Havalimanında Yaşananları Aktardı

0
151

Brüksel’den kalkmaya hazırlanan THY pilotu, Twitter’a apronda yaşananları yazdı

Brüksel Havalimanı’nda TK 1942 sefer sayılı uçak içinde yolcularla bulunan ve kalkışa hazırlanan Türk Hava Yolları uçağının pilotu Alp Büyükkara olayı Twitter hesabından paylaştı, ortada kaldıklarını söyledi.

Patlamanın olduğu dakikalarda kalkışa hazırlanan uçağın pilotu Büyükkara, uçakta mahsur kaldıklarını söyleyerek sosyal medyadan yaşadıklarını paylaştı. Büyükkara’nın mesajı şöyle oldu:“Uçakta mahsur kaldık. Havalimanında bomba patlamış, operasyon durdu. Kapı kapatan uçaklar ortada kaldı. Terminaller boşaltıldı. Kapı kapatan uçaklar kaldı ortada. Tüm personel gitti. İnecek olsak körüğü yanaştıracak adam yok. Apron kısmı güvenli olduğundan uçaklar bekletiliyor. Terminalden çıkan yolcu ve personel de bir alanda toplanıyor. Şu an apron güvenli deniliyor, dolayısıyla kapı kapatan uçakları oldukları pozisyonda tutuyorlar. Uçaktakiler ne olacak otorite karar vermedi. Ama havalimanındaki binalar komple boşaltıldı. Şu an biz steril kısımda farz ediliyoruz; ama güvenlikten sonra girilen binalar boşaltıldı. Dolayısıyla ufak da olsa stres var insanlarda. Apronda korkulacak bir durum yok. Kule biraz evvel KLM ile konuştu. Kimseye ulaşamıyorum dedi. TR saati ile 20:00’a kadar kapandı liman. Biz de operasyonla konuşup karar veririz birazdan. Uçaktan insek napılacak ona karar vermemiz lazım. Uçak şu an daha güvenli; ama 9.5 saat bekleyecek değiliz elbette. Kule ile konuştum kimseye ulaşamıyorum dedi. Haber alsam ulaşıcam size dedi. Yolcular uçakta mı diye sordu, evet dedim şimdilik öyle.”

Yolcular güvenli bölgeye alınıyor

Brüksel’in Zevantem Havalimanı’ndaki patlama üzerine Brüksel’de bulunan THY uçağındaki yolcuların güvenli bölgeye alınmaya başlandığı açıklandı. Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“TK 1942 sefer sayılı Brüksel seferinin ekibi ve yolcuları ilgili otoriteler koordinasyonunda uçaktan boşaltılmış olup havalimanında güvenliği sağlanan bölgeye alınmaktadır.”

Freebird uçağı da orada

Bu arada Türk Hava Yolları uçağının yanı sıra yine bir Türk şirketi olan Freebird Hava Yolları’na ait TC-FBV tescilli Airbus A-320 tipi uçağın da apronda bulunduğu öğrenildi. Şirketten alınan bilgiye göre uçağın ekibinin istirahatta ve güvende olduğu belirtildi.

THY 3 Brüksel seferini iptal etti, bilet satışlarını durdurdu

Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul-Brüksel seferini yapacak iki seferi Zevantem Havalimanı’ndaki patlama üzerine iptal edildi. Saat 11.50’de İstanbul’dan kalkması planlanan TK 1943 ve saat 14.40 TK 1939 sefer sayılı uçuşları iptal edildi. Bu arada Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan saat 09.40’ta kalkması planlanan TK 1945 sefer sayılı Brüksel uçuşu da iptal oldu.

THY’nin İstanbul-Brüksel seferini yapan ve havada bulunan uçağı da Amsterdam Havalimanı’na yönlendirildi.

THY yetkililerinden alınan bilgiye göre İstanbul- Brüksel seferini yapan TK-1937 sefer sayılı uçak saat 08.27’de Atatürk Havalimanı’ndan kalktı. Yerel saatle 10.27’de Brüksel’deki Zevantem Havalimanı’nda olması gereken THY uçağı havadayken, Zevantem’de meydana gelen patlamalar nedeniyle önce yedek havaalanı Liege’e, daha sonra da Amsterdam Havalimanı’na yönlendirildi.

THY Brüksel seferlerine satışları durdurdu

Türk Hava Yolları, bombalama eylemlerinin ardından İstanbul-Brüksel arasında bilet satışını 24 Mart 2016 tarihine kadar kapattı. Bugün, yarın ve Perşembe günündeki seferler için THY İstanbul-Brüksel arasında rezervasyon ve bilet satışı kabul etmiyor.

Halen THY’nin karşılıklı olarak Brüksel’e İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 4, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da bir seferi bulunuyor.

İstanbul’da kalkışa hazırlanan Brüksel yolcuları şaşkın

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Brüksel seferi, Brüksel’in Zevantem Havalimanı’ndaki patlama üzerine iptal edildi. Saat 11.50’de İstanbul’dan kalkması planlanan TK 1943 sefer sayılı uçağın iptal bilgisi uçuş bilgi panosuna yansıdı.

Brüksel’e gidecek yolcular da patlama sonrası Atatürk Havalimanı’nda şok yaşadı. Türk Hava Yolları’nın iptal edilen TK 1943 sefer sayılı seferiyle saat 11.50’de İstanbul’dan Brüksel’e gidecek olan iki Türk yolcu şaşkınlık ve endişe içerisindeydi. Belçika’da yaşayan abla kardeş ailelerinin yaşadığı Brüksel’e gitmek için Almanya ya da Amsterdam’a gideceklerini söylerken THY’den net bilgi alamadıklarını belirttiler. Eski THY çalışanı olan Nurşen Degans çok üzgün olduğunu belirterek “Cep telefonlarımızla arandık. Havaalanı bombalandı denildi. Kimse bize yönlendirme yapmadı. Eski THY çalışanı olduğumuz için kendimize bir rota çizdik. Açıklamada yapılmadı.Üzgünüz tabii. Terör her yerde terör olan insana oluyor.Türk ölmüş Hollandalı ölmüş Belçikalı ölmüş farketmiyor. İnsan bir değerdir.Üzüntümüz sonsuz” diye konuştu.

Metronun da bombalandığını söyleyen Degans ailesinin “Bize gelmeyin diyorlar” dediğini aktardı. Nurgül Utkulu ise çocuklarının Brüksel’de olduğunu ve onların da panik içerisinde olduğunu söyleyerek “Bu işin Türkü, Kürdü, Çerkesi, Lazı yok Çok üzgünüz. çocuğumuz bir az önce aradı, ağlıyor nereye gideceğimizi şaşırdık Çocuklarımız orada Allah korusun, bir şekilde Almanya, Hollanda üzerinden gideceğiz” dedi. (DHA)