THY, pilotları yeni şirket için mi arıyor

0
88

Geçen hafta bazı basın kuruluşlarında THY’nin (Türk Hava Yolları) 500 pilot aday adayı aradığına ilişkin ilanları görenleri bir merak sardı.Geçen hafta bazı basın kuruluşlarında THY’nin (Türk Hava Yolları) 500 pilot aday adayı aradığına ilişkin ilanları görenleri bir merak sardı. THY filo ve uçuş ağını sürekli genişleten bir şirket olsa da bu ilanın altında başka bir gerçek olduğu söylentileri yayıldı.

Arkadaşımız Kerem Köfteoğlu, Lufthansa Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi İletişim Direktörü Aage Dünhaupt’un basınla yaptığı sohbet toplantısında konuyla ilgili bazı ipuçlarını yakaladı. Dünhaupt yeni kurulacak şirketin Lufthansa’nın henüz uçmadığı Maldivler, Şeysel Adaları, Mauritius, Las Vegas gibi dünyaca ünlü tatil destinasyonlara sefer yapacağını söyledi. Yeni şirketin ‘lowcost’ (ucuz maliyetli) seferler düzenleyeceği ve ilk etapta işe Boeing 767 ve Airbus 330 tipi yedi uçakla başlayacağı da bu sohbet toplantısında dile getirildi.

Dünhaupt, ısrarla ortaklık için THY dışında kimsenin kapısını çalmadıklarını ve şirket yönetiminin yeni şirketi THY ile kurmak istediğini söyledi. Havacılık sektöründe rekabetin son derece kızıştığını ve maliyetlerini düşüren şirketlerin ayakta kalacağına dikkat çeken Dünhaupt, “Biz de maliyetlerimizi aşağı çekip, diğerleriyle rekabet edebilmek için tropik tatil bölgelerine sefer yapacak bir low-cost şirketi kurmaya karar verdik” dedi.

Tam bu noktada basın mensuplarının, “Yeni şirketin pilot ve diğer personelini THY’den mi alacaksınız?” sorusuna Dünhaupt’ın verdiği yanıt konuyla ilgili manzaranın netleşmesine yol açtı. Masrafları düşük tutabilmek için uçaklarda ‘first class’ olmayacağını, sistemi daha ekonomik kılmak için farklı koltukların farklı fiyata satılacağını belirten Dünhaupt, “Pilot ve kabin görevlilerini THY’den alabiliriz” dedi.

THY bir yandan yeni pilotlar ararken, diğer yandan THY-Lufthansa ortaklı yeni kurulacak şirketin 2015 sonunda seferlere başlaması planlanıyor. THY’nin işe alacağı pilot adayları yeni şirketin seferlere başlayacağı döneme yetişir mi, yoksa bu konuda THY dışından başka şirketin kapısı çalınır mı bekleyip göreceğiz…
Para Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here