THY Opet Havacılık

0
513

EPDK, THY Opet Havacılık’a petrol piyasası depolama lisansı verdi

turkishopet

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), THY Opet Havacılık Yakıtları A.Ş.’ye petrol piyasası depolama lisansı verdi.
EPDK’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Şirkete 22.075,0 M3 kapasiteli 4 tank için 1 Eylül 2014 başlangıç tarihli, 15 yıllık petrol depolama lisansı verildi.

turkishopet

Türk Hava Yolları A.O. ve OPET Petrolcülük A.Ş.’nin %50’şer ortaklığıyla, 18 Eylül 2009 tarihinde 75 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle kurulan THY OPET Havacılık Yakıtları A.Ş., hava araçlarının ihtiyacı olan yakıtın depolanması ve uçağa ikmali alanlarında faaliyet göstermektedir.

Avrupa’nın lider hava yollarından biri olma yolunda ilerleyen Türk Hava Yolları’nın havacılık alanındaki uzmanlığını OPET’in akaryakıt alanındaki köklü geçmişiyle birleştirerek kurulan THY OPET, deneyimli ve konusunda yetkin insan kaynağı ile birlikte odaklandığı “Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti ve Yüksek Kalite” anlayışıyla yurtiçi ve yurtdışında faaliyette bulunduğu her kategoride referans şirket olmayı hedeflemektedir.

1 Temmuz 2010 tarihinde güçlü teknik altyapısı ve son teknolojiye sahip özel donanımlı yakıt ikmal araçları ile jet yakıtı ikmaline fiilen başlayan THY OPET, 2010 yılı sonu itibariyle Türkiye genelindeki tüm havalimanlarında yakıt ikmali yapabilir konuma gelmiştir.

THY başta olmak üzere diğer ulusal ve global havayolu şirketlerinin de yakıt ihtiyacını karşılamayı hedefleyen THY OPET, günümüzde tüm meydanlarda faaliyet göstermektedir.

Yurtiçinde ve yurtdışında yakıt ikmali yapmakta olan THY OPET, Tüpraş ile birlikte kuzeyde Marmara Ereğlisi ve Giresun‘dan başlayıp, güneyde  Antalya’dan  Mersin’e kadar uzanan geniş hatta konumlanmış olan Opet Akyaryakıt Depolama Tesisleri’ni kullanmaktadır.

THY OPET, süregelen depolama tesis yatırımlarının tamamlanmasıyla, jet yakıtı depolama kapasitesinde  lider konuma gelmiştir.

THY OPET Havacılık Yakıtları A.Ş. 710172 Sicil No.’su ile İstanbul Ticaret Odasına kayıtlıdır.

THY OPET Havacılık Yakıtları A.Ş.’nin sermayesi 50.000.000.-TL. olup tamamı ödenmiştir.

THY Opet Havacılık Yakıtları A.Ş. yüksek standartlarda JET A1 yakıtının ikmal, tedarik ve servisini sağlamaktadır.

Jet A1 yakıtı  gaz türbinli uçak motorlarında kullanılmak amacı ile üretilir. Ham petrolün 150 ºC – 270 ºC sıcaklık değerlerinde damıtılması sonucunda elde edilir.

Donma noktası –40ºC ve parlama noktası 38ºC’dir. Saman sarısı renkte olup duru bir görüntüye sahiptir. Yüksek irtifalarda sıcaklığın çok düşük olması nedeni ile donma riskine karşı, donma noktası inhibritler ile düşürülür. Ürünün motora olan akışkanlık sürekliliği  iletkenlik özelliği yüksek tutularak sağlanır.

İkmal ve Kara Nakliye Departmanları, THY OPET İkmal ve Lojistik Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet göstermektedir. Bu departmanlar rafinerilerden alınan ürünleri zamanında ve emniyetli şekilde son nokta olan hava meydanlarına ulaştırmak için yılda iki yüzden fazla gemi ve yirmi binden fazla kara tankeri seferi gerçekleştirmektedir.

Rafinerilerden gemiyle alınan ürünler kullanmakta olduğumuz terminaller ve tesislere tahliye edilir. Bu taşımalarda 10 yaşından küçük, gövde yapıları çift cidarlı olarak imal edilmiş, gemiler kullanılarak oluşabilecek tüm risklerin azaltılması hedeflenmektedir.

Gemilerden tanklara alınıp dinlendirilen ürünler, ürün kalite testlerini geçtikten sonra filtrelenerek, ADR normlarında üretilmiş ve alttan dolum imkanlı, alüminyum kara nakliye tankerlerine yüklenir. Sektörde öncü nakliyeci firmalarımızın sağladığı deneyimli ve eğitimli operatörler tüm ülke ve şirket SEÇ-G kurallarını titizlikle uygulayarak, ikmal operasyonlarını gerçekleştirir.

İkmal ve Lojistik Müdürlüğü olarak; risk değerlendirmeleri, periyodik olarak hedeflerin düzenlenmesi, performans takibi, olay analizleri, kök sebep tespit çalışmalarının yapılması ve bunlara bağlı olarak prosedürlerin yeniden düzenlenmesi suretiyle Sağlık, Emniyet, Kalite ve Çevre Yönetim Sisteminin sürekli geliştirilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi önceliğimizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here