THY Nijerya Uçuşları Artıyor

0
83

2006 yılından bu yana Nijerya’da faaliyet gösteren Türk Hava Yolları, son zamanlarda Abuja’ya günlük uçuşlara başladı. Bu röportajda, havayolunun Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Şamil Karakaş, Nijerya’daki faaliyetlerini geliştirmek için yapılan planları anlatıyor.

Turkish-Airlines Afrika

Alıntı:

Nijerya’da Türk Hava Yolları kaç noktaya uçuyor?

Şu anda üç noktaya uçuyoruz – Lagos, Abuja ve Kano . Ama  daha fazla noktaya uçuş için görüşmelere başladık. Port Harcourt rotasını başlatmak için görüşmeler devam etmektedir ve yakında başlayacağını düşünüyorum.Abuja uçuşları artık beşten yediye çıktı ve Lagos’a  günde iki uçuş başlatmayı planlıyoruz. Bunu başardığımızda, Nijeryalılar dünyanın geri kalanına İstanbul üzerinden bağlanacak.

Yalnız Nijerya’da deği dünya çapında yolcu sayılarımız artmaktadır. 2015 yılında, yaklaşık 61 milyon yolcumuz vardı ve 2016 için, biz en az 72 milyon yolcu bekliyoruz.

Bu artışın sebebi nedir?

Havacılık sektöründe Emirates, Asian Hava Yolları veya Türk Hava Yolları gibi bazı havayolları daha fazla paya sahip olurken; diğerlerinin payı azalmaktadır. Türk Hava Yolları’nın sadece İstanbul’da transit 18,4 milyon yolcusu var. Daha önce de söylediğim gibi, İstanbul’a gelen yolcuların %47’si diğer ülkelerden gelen yolcular ve bu yolcuların %53’ü, ülkeye giriş yapmadan başka ülkelere devam eden transfer yolcular. Bizim coğrafi avantajımız var. İki kıta üzerindeki dünyadaki tek ülkeyiz; Asya ve Avrupa, bu yüzden daha fazla noktaya bağlantı verebiliyoruz.

Yakın zamanda, Türkiye Cumhurbaşkanı çok sayıda işadamı ile birlikte Nijerya’yı ziyaret etti. Türk Hava Yolları’nın Nijerya ile ilgili projelerinin bu ziyaretlerle ilişkilendirilmesi gerekir mi? 

Nijerya ve Türkiye’nin çok iyi bir ilişkisi var, bizim cumhurbaşkanımız  sizin başkanız ile bir araya geldi bu çok memnuniyet verici. Ben heyette olmamama rağmen buradan takip ettim, çünkü bu bizim için de Türkiye’nin geleceği için de çok önemliydi.

Şu anda, Nijerya’nın Türk Hava Yolları algısını nasıl değerlendirirsiniz?

Ben sunduğumuz şeyin tamamen farkında olunduğunu sanmıyorum.Yaklaşık on yıldır Nijerya’dayız ve rakiplerimiz bizden önce buraya geldi, bu yüzden avantajları var. Ama gelecekte, daha iyi ürünler, fiyatlar, bağlantılar ile pazarda daha fazla var olacağız ve Nijerya pazarında daha iyi bilineceğimize inanıyoruz.

Terör olaylarının artışının, Türk Hava Yolları faaliyetlerini etkilediği söylenebilir mi?

Ben o kadar çok etkilediğini düşünmüyorum. Bir olay meydana geldiğinde, bir kaç gün için yolcu sayılarında azalma olacağı doğrudur, ama sonra işler her zamanki gibi devam eder. Saldırılara rağmen, rakamlarımızı revize etmediğimizi belirtmek isterim. 2016 için öngörülen kapasite artışına yatırım yapıyoruz  ve durmayacağız.

Motivasyonunuz ne olmuştur?

Başarı için kararlılık. Başından beri, başarılı olmak için kararlıydık ve bunu başarmak için çalışıyoruz. Bunu gösteren bazı ödüllerimiz var. Üst üste beş yıldır, Skytrax tarafından dünyanın en iyi havayolu olarak seçiliyoruz. Avrupa’da Türk Hava Yolları’ndan daha iyi  hiçbir havayolu yok ve biz de en iyi olduğumuzu söylemekte tereddüt etmiyoruz.

Biz Avrupa’nın en iyi havayoluyuz ve umarım gelecekte Afrika’da da bizim daha iyi bir seçenek olduğumuzu  yolculara göstermemiz mümkün olacak. Finansal olarak olmasa da hükümetimiz de Türk Hava Yolları’nın büyümesini desteklemektedir. Türkiye işletmelerin büyümesine olanak sağlayan istikrarlı bir ülke. Kişi başına gelir, on yıl içinde yaklaşık 3.000 dolardan 11.000 dolara çıktı. Ülkenin ekonomisi geliştikçe, Türk Hava Yolları da büyümeye devam edecektir.

Türk Hava Yolları’nın geleceği nasıl olacak?

Biz dünyanın en büyük havaalanını planlıyoruz. İlk kısım 2018 yılında açılacak. Havaalanı dört terminaliyle 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak . Havaalanında altı pist olacak. 208 yeni uçak filomuza katılacak.Toplam uçak sayımız 442 olacak. 2015 yılında 299 olan uçak sayımız 2016 yılı sonuna kadar 339 olacak ve 2029 yılında 442 olacak.İşte Türk Hava Yolları gelecekte kendini böyle görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here