THY, Kanada Vancouver’a Aktarmasız Uçmak İstiyor

0
253

VancouverVancouver’da ilk Türk Başkonsolosluğunu bu yıl açmak için hazırlıklar sürerken , Vancouver’da yaşayan Türk topluluğu ise İstanbul ve Vancouver arasında non-stop uçuşlar başlatması için Türk Hava Yolları’nı çağrı yapıyor.

Vancouver Türk Kanada Cemiyeti (VTCS) uçuş talebini göstermek için Change.org üzerinde, 1.500 ‘den fazla imza topladığı bir dilekçe başlattı.

BC, Alberta, Saskatchewan, Yukon ve Kuzeybatı Topraklarında yetkili Türkiye’nin Başkonsolosu Anıl Bora İnan

” Vancouver ile daha iyi bir bağlantı oluşturmak çalışıyoruz,” dedi.

“Türkiye Toronto ve Montreal arasında iyi bir bağlantı varken Kanada’nın batısındaki bölgenin ulaşımı daha zayıf “

“West Hastings deki FortisBC binasında açılacak olan Türk Konsolosluğu , iki ülke arasındaki ticareti ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacaktır. Eğer başarılı olursa, bu hava yolculuğu için daha fazla talep yaratacak , özellikle iş seyahatleri, ekonomi oturduğunda havayolu için daha kazançlı olacaktır.”

Geçen yılın verilerine BC bölgesinden $98.6 milyon değerinde Türkiye’ye kömür ve kömür türevi yakıt ihracatı gerçekleştirilmiş. Bu rakamlar da Türkiye’yi BC bölgesinin ihracatında 21. sıraya yerleştiriyor.

Türkiye’nin B.C bölgesine yaptığı ihracat rakamları net olmadığı için Kanada’ya yapılan ihracat toplamı 2015 yılında 1.3 milyar dolar değerinde ürün olarak biliniyor.

2009 yılında Kanada ve Türkiye arasında imzalanan havacılık anlaşması gereği Vancouver-Istanbul aktarmasız uçuşlarını gerçekleştirmek biraz sıkıntılı.

Anlaşmanın tüm detayları bilinmemekle beraber bu anlaşmanın her iki tarafı da sınırlayan şartları var.

Türk Hava Yolları anlaşma imzalandıktan sonra Kanada uçuşlarına başlamıştı. Halen haftada altı İstanbul -Toronto ve haftada üç İstanbul-Montreal uçuşu gerçekleştirmektedir. Air Canada ise İstanbul – Toronto arasında Boeing B787 Dreamliner uçağı ile operasyon gerçekleştiriyor.