THY Gelibolu Oyunları Sponsoru

0
146

gelibolu oyunlarıTHY Gelibolu Oyunları Sponsoru

 

Türk Hava Yolları (THY), Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 25-29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Gelibolu Oyunları’na sponsor oldu.

Yapılan anlaşmayla birlikte THY, Gelibolu Oyunları’nın resmi havayolu şirketi olarak organizasyona katılacak kafilelerin Türkiye ulaşımları konusunda destekte bulunacak.

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında savaşa katılan 7 ülke, Türkiye, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Hindistan, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan üniversiteli sporcuların katılacağı oyunlarda 3’e 3 basketbol, tenis, plaj voleybolu, bisiklet, kros, yüzme, ragbi, triatlon ve yelken yarışları yapılacak.

Türkiye, I. Dünya Savaşı içinde “belirleyici” Türk zaferi olarak sona eren Çanakkale Savaşı’nın, yüzüncü yılını kutluyor , oyunlar düzenliyor.

Savaş, Türkler tarafından bir kahramanlık savaşı olarak anılır, ancak İngiltere adına savaşan – ünlü “Anzak” lar –  Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar için bir felaket olarak kabul edilir.

Çanakkale Boğazındaki Müttefik Kuvvetlere karşı kazanılan zafer ,Türkiye’ye bağımsızlık, ve savaş sonunda, 1923 yılında ,Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden bir cumhuriyet oluşturmak için etkin bir kitlesel moral destek verdi.