THY filosuna 41 yeni uçak katılacak

0
129

“41 yeni uçak geliyor”

330 uçağı bulunan THY filosuna gelecek yıl 41 yeni uçağın ekleneceğini anlatan Ekşi, yaklaşık 10 uçağın da filodan çıkarılacağını bildirdi.

Ekşi, filoya yeni yılda ilk kez geniş gövde yeni nesil uçakların katılacağını belirterek, şunları kaydetti:

“2020’de Airbus A350 THY filosuna katılacak. Geniş gövde uçaklarla THY filosunun çehresi değişecek. Çok daha konforlu, sessiz, daha az maliyetli uçaklar filoya girecek. Gelecek yıl 737 Max, Airbus A320neo gibi maliyeti nispeten düşük uçaklarımız filoya girecek. Bunlarla THY yakıt maliyetlerini azaltacak, dolayısıyla bunun bilete ve karlılığa yansıması pozitif yönde olacak.”

Ekşi, bilet fiyatlarına değinirken de rakamları pazar şartlarının belirlediğini söyledi. Bilal Ekşi, “Şirketi ne kadar iyi idare ederseniz ve maliyetleri ne kadar aşağıya düşürürseniz rakiplerinizle o kadar rekabete girerek bilet fiyatlarını düşürebilirsiniz. Havacılık çok dinamik bir sektör. Yakıt fiyatları şu anda 80 dolar civarında. Bu yukarı çıkarsa herkes fiyatları artırır ama biz gelecek sene için özellikle dolulukların fazla olacağı bir yıl bekliyoruz.” dedi.

Ekşi, sefer sayılarının artırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili bilgi verirken de İstanbul Havalimanı’nda slot sıkıntısı olmayacağını, Atatürk Havalimanı’nda lodostan kaynaklı uçak kalkışlarındaki gecikmelerin de İstanbul Havalimanı’nda yaşanmayacağını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here